Zakaj bodo Španiji koristile dolge naporne tekme v Katarju 2022

Po besedah ​​šefa sodnikov FIFA Pierluigija Colline ogromna količina dodanega časa na tekmah svetovnega prvenstva v Katarju 2022 ni bila "nič novega."

»[Na zadnjem svetovnem prvenstvu] v Rusiji [2018] je postalo povsem običajno, da četrti sodnik pokaže tablo s sedmimi, osmimi, devetimi minutami na njej,« je povedal medijem, »našim sodnikom smo priporočili, naj bodo zelo natančen pri izračunu časa, ki ga je treba dodati na koncu vsakega polčasa, da se nadomesti čas, izgubljen zaradi določene vrste incidenta.

»Čemu se želimo izogniti, je tekma z 42, 43, 44, 45 minutami aktivne igre. To ni sprejemljivo. Kadar koli bo prišlo do incidenta, kot je zdravljenje poškodbe, menjava, enajstmetrovka, rdeči karton ali proslavljanje zadetka – to želim poudariti, ker je to trenutek veselja za eno ekipo, za drugo morda ne – lahko pa traja eno ali eno minuto in pol.

"Torej, predstavljajte si, da sta v polčasu dosežena dva ali trije goli in enostavno je izgubiti pet ali šest minut, ta ekipa pa mora na koncu dobiti odškodnino."

Ne glede na to, ali je šlo za nenavadno veliko prekinitev v uvodnih krogih iger ali pa so bila samo Collinina navodila izpolnjena z večjo mero natančnosti, je ura v letošnjih tekmah skupinskega dela tekla dlje kot kdaj koli prej.

Videti, da je ura pretekla 100 minut, je bilo včasih nekaj, kar se je zgodilo le, če je tekma potekala v podaljšku.

Toda v Katarju 2022 je bil povprečni čas za prvih sedem tekem več kot stoletje.

Tekmi Anglija proti Iranu in Argentina proti Savdski Arabiji sta bili blizu dveh ur.

Težko je trditi, da prizadevanja za več dejanskega igranja nogometa niso najboljša in Collinino navodilo so pozdravili strokovnjaki, kot je Jamie Carragher s CBS Sport.

"Uživam v količini časa, ki ga dodajajo uradniki na svetovnem prvenstvu v Katarju 2022," je zapisal na Twitterju, "je v nogometu preveč zapravljanja časa."

Vendar, če bi izbrali turnir, da bi to preizkusili, se zdi ta izdaja FIFA-inega paradnega dogodka nenavadna možnost.

Zimski razpored tekmovanja pomeni, da so razporedi že zgoščeni in imajo igralci krajša obdobja za okrevanje med igrami.

Ne samo to, veliko igralcev pride na turnir brez vrzeli od domačih sezon, ki so imele zaradi turnirja tudi bolj naporne urnike kot običajno.

Mednarodni sindikat igralcev FIFPRO, ki zastopa 65,000 profesionalnih nogometašev po vsem svetu, je pred začetkom svetovnega prvenstva opozarjal na vpliv na dobrobit igralcev.

Namestnik generalnega sekretarja Simon Colosimo je ob razpravi o poročilu z naslovom FIFA World Cup 2022: The Player Workload Journey, ki je opozorilo na možnost, da se številni igralci poškodujejo, dejal: »Podatki poudarjajo psihično in fizično obremenitev, s katero se soočajo številni reprezentančni igralci zaradi prenatrpan koledar tekem, ki ne upošteva pravilno njihovega zdravja in uspešnosti.

»Ne dvomim, da bo vsaka ekipa na svetovnem prvenstvu kljub zahtevnim okoliščinam prikazala izjemno predstavo. Vendar morajo vse zainteresirane strani v profesionalnem nogometu preusmeriti svoje prednostne naloge, da bodo igralci imeli koristi od bolj uravnoteženega koledarja in bodo lahko v ključnih trenutkih svoje kariere delovali na vrhuncu.”

Ker je malo znakov, da bo direktiva odpadla, se postavlja vprašanje, komu bi to lahko koristilo?

Dobitek Španije

Ko morate upravljati 100 namesto 90 minut, se fizični napor, ki ga lahko obvlada, znatno zmanjša.

Težje je pritiskati na nasprotnike v posesti z enako intenzivnostjo toliko časa in opaziti je, da so nekatera moštva poskušala nadlegovati moštvo z žogo, vendar je šlo za nadzorovane udarce.

"Utrujenost" so kot dejavnik navedli komentatorji, ki so analizirali porazni drugi tekmi Anglije in Walesa.

Vendar ena stran izstopa, ker ima koristi od trenda daljših iger; Španija.

Pod vodstvom Luisa Enriqueja je ekipa igrala v slogu, ki temelji na prevladujoči posesti in podajanju nasprotnikov v pozabo.

To se je odlično pokazalo pri zmagi s 7:0 nad Kostariko, kjer je dosegel neverjetnih 81.3 %, kar je največ na tekmi svetovnega prvenstva po letu 1966.

Štetje podaj je bilo še bolj smešno, Španija je opravila 976 podaj, kar je bilo skoraj desetkrat več od nasprotnikov.

Proti močnejšim ekipam, kot je Kostarika, bi si lahko predstavljali, da bi bila statistika manj enostranska, vendar bi še vedno mislili, da bodo monopolizirali žogo.

Ko bo turnir napredoval, bo to, da bo druga ekipa bolj lovila žogo, velika prednost, še posebej, če je že porabila več energije kot običajno.

Opozoriti je treba, da je nazadnje, ko je zmagala Španija, pred več kot desetletjem v Južni Afriki, zmagoslavje temeljilo na istih načelih.

Moštvo je imelo povprečno 64.5-odstotno posest na poti do zmage, čeprav je zgolj osem golov pogosto v primerjavi z drugimi prvaki manj ugodni.

Nesporno pa je, kako učinkovita je bila filozofija podaje Tiki Taka, da je Špancem omogočila prevlado v igrah.

To bi lahko bil odločilni dejavnik, da bodo v Katarju znova šli do konca.