Erik Ten Hag dokazuje, da je zmagovalec Manchester Uniteda

Ko so se igralci Manchester Uniteda pojavili na balkonu stadiona Wembley, da bi prevzeli pokal Carabao po nedeljski zmagi z 2:0 v finalu nad Newcastlom, so bili vsi pozdravljeni z velikim navdušenjem svojih navdušenih navijačev.

Toda najglasnejše veselje je bilo rezervirano, ko se jim je ob strani pojavil vodja kluba Erik ten Hag.

Navijači Uniteda so priznavali temeljno resnico, da je bila to Nizozemčeva zmaga, ki so jo omogočile pomembne spremembe, ki jih je naredil v zadnjih devetih mesecih, ter odpornost in značaj, ki ju je vcepil svoji ekipi.

Zmagoslavje Uniteda ni bilo posebej privlačno, a so igralci našli pot do zmage in klubu zagotovili prvo lovoriko po šestih letih. Sam Ten Hag je to odlično povzel, ko je rekel: "Ni bil najboljši nogomet, a je bil učinkovit."

Finale ni kraj za igranje najboljšega nogometa, je le prostor za zmago, in izkazalo se je, da ima United v Ten Hagu zdaj pravega zmagovalca za trenerja.

Morda je še prezgodaj za velike izjave, a zdi se, da je Ten Hag trener, ki ga United išče, odkar se je Sir Alex Ferguson pred desetletjem upokojil.

Prejšnji teden sta skupaj večerjala v restavraciji v Cheshiru, v nedeljo pa sta si po zmagi Uniteda privoščila objem v črevesju Wembleyja, preden sta se pozneje slikala s pokalom Carabao Cup.

Ten Hag ima veliko enakih lastnosti kot njegov legendarni predhodnik: poudarek na disciplini, osredotočenost na značaj in odpornost, navidezno nepotešljivo žejo po zmagi ter sposobnost vodenja in nadzora iger.

To se je zgodilo na Wembleyju, kjer se Newcastle morda počuti prizadetega, ker se je podaljšalo še daljše čakanje na trofejo.

Kajti čeprav se je ekipa Eddieja Howea izkazala na tekmi, saj je imela 61-odstotno posest in več strelov kot United, je bila edina statistika, ki je bila resnično pomembna, ta, da so nasprotniki dvakrat zadeli, medtem ko jim ni uspelo zabeležiti zadetka.

Newcastle je začel kot močnejša ekipa in videti je bilo, da bo imel koristi od enotedenskega premora, ki so ga uživali pred finalom, medtem ko je United, ki je proti Barceloni igral le tri dni prej, potreboval več časa, da se je prebil v igro.

Že po osmih minutah je Diogo Dalot prejel rumeni karton zaradi prekrška nad Allanom Saint-Maximinom, v 32. minuti pa je portugalskega desnega bočnega branilca v kazenskem prostoru premagal francoski krilni igralec, čigar strel iz ozkega kota je nato ubranil David De Gea .

A minuto pozneje je United končno prevzel nadzor, ko je Casemiro zadel z glavo po sijajno izvedenem prostem strelu Luke Shawa, šest minut kasneje pa je Marcus Rashford podvojil svoje vodstvo, ko je njegov strel odločilno odbil Svena Botmana in ubežal Lorisu Kariusu.

Zdelo se je velikodušno, skoraj nepravično, da se je United lahko vrnil v svojo slačilnico ob polčasu z dvema goloma prednosti, toda ko je bilo pomembno, so oživeli.

Od tam naprej je bilo vse odvisno od Ten Hagovega bistroumnega vodenja igre in menjav, ki jih je opravil, da bi ohranil vodstvo Uniteda.

Ob polčasu je trener Uniteda odstranil Dalota in se odločil, da predstavlja preveliko tveganje, ker je že prejel rumeni karton. Aaron Wan-Bissaka, ki po nesreči ni začel finala, je zasedel njegovo mesto in bil v drugem polčasu nedvomno najboljši igralec Uniteda, ki mu ni dovolil ničesar mimo.

Uvedba Marcela Sabitzerja in Scotta McTominayja s klopi v 69. minuti je morda delovala obrambno, a je Unitedu dejansko zagotovila večjo zaščito.

United se je zdaj zadovoljil s tem, da je pustil Newcastlu, da pride k njim, toda njihovi nasprotniki so se trudili preizkusiti De Geo in njihov najboljši trud je prišel šele v 88.th minuti, ko je rezervist Jacob Murphy streljal tik za vratnico.

Ekipa Ten Haga je bila tista, ki je bila videti bolj verjetno, da bo znova dosegla zadetek, in dejansko bi morali povečati vodstvo, ko so v drugem polčasu dvakrat odšli, a je Karius ubranil Rashforda in Bruna Fernandesa.

Zmaga je imela pečat Ten Haga na vsem: partnerstvo Lisandra Martineza in Raphaela Varana, podpis Casemira, spektakularna oživitev Marcusa Rashforda in Wan-Bissake ter impresivni januarski posojeni podpisi Sabitzerja in Wout Weghorsta.

V zadnjih letih je bilo razočaranje, da je United zaposlil napačne like, ki niso naredili ničesar za vzdušje v garderobi, toda njihov uspeh pri iskanju pravih likov je bilo mogoče videti v slavju ekipe.

Varane in Casemiro sta skupaj osvojila devet lig prvakov; Varane in Martinez sta vsak zmagala v svetovnem pokalu, vsi pa so osvojitev pokala Carabao proslavili z enako strastjo in navdušenjem.

Ten Hag je ustvaril ekipo zmagovalcev po svoji podobi. Po tiskovni konferenci po tekmi je Nizozemec s seboj pozabil vzeti pokal. "Lahko ga pustim, ker bomo dobili drugega," se je pošalil.

Ten Hag je že začel razmišljati o novih zmagah, v tej sezoni pa so na njegovi strani na voljo še tri druge trofeje.