Kaj smo se naučili iz osupljivega debija Wayna Rooneyja na čelu DC Uniteda

PRANJEGT
GTO
ON — Če ste nekako spregledali, je bilo treba videti menedžerski prvenec Wayna Rooneyja z DC Unitedom — tako kot velik del igralske kariere nekdanjega angleškega superzvezdnika — da bi mu verjeli.

Uvodnih 45 minut je bila ekipa lige MLS, za katero je Rooney pred tem igral v letih 2018 in 2019, zelo podobna tisti, ki je bila v prejšnjih štirih tekmah brez zmage.

In celo izboljšana predstava v drugem polčasu se ni zdela dovolj za doseganje točk, dokler ura ne pokaže 90 in se začne podaljšek.

Potem se je vse spremenilo

Najprej je Chris Durkin dosegel svoj prvi gol v profesionalni ligi po sezoni belgijske lige Juliper 2020–2021, pri čemer je minuto po sodnikovem dodatku premagal predložek domačega Ola Kamare s prvim udarcem v zgornji levi kot.

Nato je Taxi Fountas, najbolj pozitivno razkritje dosedanje sezone, dosegel še bolj neverjeten 11. gol sezone pet minut po sodnikovem dodatku in črno-rdečim prinesel vse tri točke.

Rooneyja morda ni bilo na igrišču. Toda njegova ekipa je ustvarila isto magijo, ki so jo oboževalci DC-ja pričakovali v njegovem letu in pol tukaj po njegovi dolgi PremierPINC
Ligaška kariera pri Manchester Unitedu in Evertonu.

Kaj natančno nam je to divje srečanje povedalo o novi Rooneyjevi dobi v Washingtonu, je težje razčleniti. Toda poskusimo ga.

Vrača se nematerialno prepričanje

Čeprav je veliko manj navijačev prišlo na Audi Field ob Rooneyjevem trenerskem debiju, ko je igral na otvoritvenem turnirju Audi Field, ni bilo nobene zmote glede elementa energije, prisotnega na terenu, ki ga je manjkalo v zadnjih mesecih.

Domači navijači pred polčasom tako rekoč niso imeli za kaj navijati. Toda po prejemu v deveti minuti so bili željni kakršne koli polpriložnosti, da bi poskušali pomagati svoji ekipi pri odgovoru. In od 61. minute, ko je Fountas naletel na odličen predložek Durkina z desne strani, a videl, da je njegov enkratni strel rešil Pedro Gallese, se je publika odzivala na skoraj vsako izmenjavo na igrišču do končne pozne drame.

Ta občutek pričakovanja je bil čudovit prizor v klubu, ki se je to sezono po težkem letu 2020 in obetavnem, a neuspešnem letu 2021 počutil nekoliko izgubljenega. In tega je težko ne pripisati neposredno človeku v trenerjevi loži, če je to smiselno logično ali ne.

Ustvarjanje iz bokov

Čeprav je bil DC-jev zemljevid podajanja videti precej ožji od Orlandovega, so njihove tri najboljše priložnosti in več drugih obetavnih napadov izvirali iz križanj z bokov. Športni direktor Uniteda Dave Kasper je Rooneyja nekoč opisal kot "malo povratnega igralca" in vsaj danes je njegova taktika imela malce starejši angleški občutek "get it wide, get it in the box".

United je imel skupaj 22 prestopov proti levom, največ od nesrečnega poraza z 1:0 proti Chicago Fire sredi junija. In čeprav je to morda imelo nekaj opraviti z Orlandovo globljo linijo po zadetku, bi bilo tudi skladno z Rooneyjevim pristopom v Derby Countyju pred DC

Poleg tega se zdi, da DC res ni verjetno, da bi dodal igralca v kreativni sredini št. 10. Martin Rodriguez je krilo. Taxi Fountas je bodisi številka 9 ali drugi napadalec. Nekdanji igralec Derbyja Ravel Morrison in prihajajoči islandski reprezentant Victor Palssen sta bolj obrambna ali igralna sredina.

Če se poudarek na široki igri nadaljuje, se je vredno vprašati, zakaj niso vsaj poskusili videti, kako bi Julian Gressell ustrezal kot široki vezist ali standardni bočni branilec v Rooneyjevem sistemu bočnega branilca. Namesto tega je bil najboljši podajalec DC-ja v prvem polčasu zamenjan za Vancouver, ker se ni dobro ujemal z Rooneyjevim najljubšim videzom štirih branilcev.

Improvizacija z vložkom

V času, ko je Rooney igral za DC, je bil videti bolj konzervativen kot takratni menedžer Ben Olsen. Na primer, o zaporedju, ki je vodilo do verjetno njegovega najbolj znanega trenutka v majici DC: njegov šprint, spopadanje in prečkanje, da potencialni trenutek izgubljene tekme spremeni v zmagovalnega, je izrazil zmedo, ker je Olsen poslal svojega vratarja naprej v podajo iz kota na tekmi 2-2.

Toda tistega dne, ko je DC zaostajal in je iskal rešilno bilko, vsaj za točko, je improviziral tako, da je krilo Kimarni Smith prestavil na vlogo levega branilca, da bi po nasvetu pomočnika Chada Ashtona dobil več številk v ta bočna področja.

Izplačalo se je v velikih količinah. Smith je asistiral pri obeh golih DC, vključno z nezemeljskim enkratnim križem z volejem, ki je vodil do Fountasovega zmagovalca.

Ni isto žrebanje

Rooneyjev mandat v Derbyju je bil večinoma dobro sprejet. Rams so po sezoni 2021–2022 nazadnje izpadli iz Ligaškega prvenstva, a le zato, ker so bili kaznovani z 21 točkami zaradi finančnih napak zunaj igrišča.

Torej ni več dvomov o njegovih kvalifikacijah, saj je vodil ali bil pomočnik trenerja, odkar je leta 2019 zapustil DC. Toda če bi DC računal na to, da bo spet žrebal v blagajni, bi bilo bolje, da premislijo.

Rooneyjev debi v DC je bil eden največjih mestnih športnih dogodkov poletja. Njegov menedžerski prvenec niti ni bil največji nedeljski dogodek v soseščini, saj je promet s prejšnje bejzbolske tekme Washington Nationals marsikomu otežil potovanje v Audi na pozno popoldanski udarec.

Uradna udeležba 15,805 na dan je bila velikodušna, prizorišče z 20,000 sedeži pa je bilo videti skoraj 60-odstotno polno. Bolj zaskrbljujoče je, da je bilo to razmerje podobno v delu navijačev, za katere bi pričakovali, da bodo navzoči v večjem številu, če poznamo zgodovino te priložnosti.