Najboljše uvrščene Američanke Jessica Pegula, Coco Gauff in Madison Keys pripravljene na globoke nastope na OP Avstralije

Američanka je v zadnjih treh letih prišla do finala OP Avstralije.

Sofija Kenin leta 2020 osvojila naslov in Jennifer Brady in Danielle Collins prišel do finala leta 2021 oziroma '22.

Glede na to, da se bo turnir leta 2023 začel v ponedeljek, se zdi, da so 3. številka sveta Jessica Pegula, 28, št. 7. Coco Gauff, 18, in št. Collins, še en veliki napadalec, je na 10. mestu.

Branilec naslova Ash Barty marca šokiral teniški svet z upokojitvijo, kar pomeni, da bo leta 2023 nov prvak.

"Mislim, da Američanke v zadnjem času igrajo res dobro, predvsem Jessica Pegula," je v sredo med konferenčnim klicem z novinarji dejala analitičarka ESPN Mary Joe Fernandez.

"Resnično sem navdušen nad njenim napredkom, njeno odločnostjo," je dodal Fernandez. "Vsekakor je ena, na katero je treba paziti na OP Avstralije."

Pegula, ki je vodil ameriško ekipo, ki je prejšnji teden osvojila pokal mešanih ekip United Cup v Sydneyju, se v prvem krogu pomeri z Jaqueline Cristian iz Romunije.

Thči lastnikov Buffalo Bills Terryja in Kim Pegula, Pegula se je leta 2022 uvrstil v četrtfinale treh velikih turnirjev – OP Avstralije, OP Francije in OP ZDA – in vsakič izgubil proti kasnejšemu prvaku. Zmagala je na turnirju WTA 500 United Cup v Avstraliji, kjer je v polfinalu premagala 1. igralko sveta Igo Świątek s 6-2, 6-2.

"Mislim, da je bila hitrost igrišča, na katerem je igrala Iga Świątek, velik dejavnik," je ob klicu dejal Patrick McEnroe iz ESPN. »Mislim, da bo Australian Open precej hitro, vendar običajno ni tako hitro, tako da je zame to nekakšen faktor X zanjo, ker menim, da če je igrišče nekoliko počasnejše, je to nekoliko težje za igrati tako prodorno igro, ki jo zna igrati tako dobro.«

Gauffova, ki je prejšnji teden zmagala na turnirju v Aucklandu, se sooča s težko preizkušnjo v prvem krogu proti Katerini Siniakovi, ki jo je novembra premagala v finalu pokala Billie Jean King. V Melbournu še nikoli ni presegla četrtega kroga.

"Še vedno je samo najstnica in nenehno napreduje ter dela na svoji igri," je dejal Fernandez o Gauffu. »Mislim, da je vprašanje časa, kdaj se bo prebila na major. Bila je že v finalu OP Francije, tako da je to dobro.”

McEnroe je dodal: "Mislim, da je za Coco letos pomembno, da bolje upravlja svoj urnik, doseže vrhunec na največjih turnirjih, saj ni dvoma, da trka na vrata."

Keysova, ki je lani v polfinalu izgubila proti Bartyjevi, se v prvem krogu pomeri z Rusinjo Anno Blinkovo, Collinsova pa z Rusinjo Anno Kalinskaya. Druga Američanka Amanda Anisimova, 29. na svetovni lestvici, se v prvem krogu sreča z Ukrajinko Marto Kostjuk.

"Zelo sem bil vesel, ko sem videl, kako dobro Madison Keys igra na United Cupu," je dejal Fernandez. »Zmagala je pet dvobojev in vedno ima dobre spomine na Avstralijo, zdi se, da tam spodaj vedno igra dobro. Torej je potencial.

»Potem bomo videli glede Danielle Collins, lanske finalistke. Ta teden je močna na pripravljalnem turnirju. Če je vroča, pazi; eden najboljših backhandov v igri. Vsekakor lahko tam naredi nekaj škode.«

Potencialni ženski četrtfinale je: Swiatek proti Gauffovi v povratnem dvoboju lanskega finala OP Francije, ki ga je dobila Swiatek, in Pegula proti številki 6 Marii Sakkari v zgornji polovici oklepaja; in Jabeur proti št. 5 Aryni Sabalenki ter št. 4 Caroline Garcia proti št. 8 Dariji Kasatkini v spodnji polovici.

Še en velik dvoboj prvega kroga je dvakratna zmagovalka OP Avstralije Victoria Azarenka proti Kenin, ki je leta 2020 osvojila naslov v Melbourne Parku.

"Tako za [Američane] moške kot za ženske je bilo res vznemirljivo gledati, kako napredujejo, se uvrščajo med prvih 10 in se zdaj res počutijo, kot da gredo res na te turnirje za grand slam s strelom," je dejal Fernandez.