Kenrich Williams iz Thunderja zapolni izzivalno praznino

Ob vstopu v kampanjo 2022-23 so bili Oklahoma City Thunder z višinskega vidika že ena manjših ekip v ligi NBA. Zaradi poškodbe stopala so izgubili Cheta Holmgrena, še preden se je sezona sploh začela, tako da je Aleksej Pokusevski ostal edini 7-metraš v ekipi.

To je pustilo Oklahoma City v situaciji, ki bi zahtevala pristop centra s strani odbora. Thunder ni imel več velikega začetnega kalibra, ki bi lahko prevladoval na barvi 30 minut vsako noč.

Tako bi se Pokusevskemu pridružili Jeremiah Robinson-Earl, Darius Bazley, Jaylin Williams in Mike Muscala, da bi zapolnili osrednje minute v sezoni.

Na žalost za Thunder je Robinson-Earl umrl zaradi poškodbe gležnja v začetku decembra, sledil pa mu je Pokusevski, ki je približno dva tedna pozneje utrpel poškodbo noge. Oklahoma City je vstopila v bližnje leto z malo globine v ospredju, kar pomeni, da bo moralo trenersko osebje glede na omejena sredstva biti kreativno pri rotacijah.

Takrat se je Kenrich Williams resnično okrepil in naredil nekaj, česar večina igralcev njegove velikosti ni mogla. Igral je odlično za OKC na krilu, zdaj pa bi ga prosili, da začasno igra novo vlogo, dokler seznam ne postane bolj zdrav.

Williams, visok 6 čevljev in 6, je ob vstopu v kampanjo 62–2022 preživel 23 % minut svoje kariere na nizkem krilu. Preostali del njegovega dela je bil v glavnem namenjen napadalcu (25 %) in beku (11 %) z zelo malo izpostavljenosti položaju centra.

Zdaj, ko igra predvsem kot velik igralec za Thunder, je že do 31 % svojih skupnih minut v tej sezoni na osrednjem položaju kljub temu premiku v vlogi, ki se je zgodil pred manj kot mesecem dni.

Medtem ko Williams ne začne vedno, je odigral peto največ minut med vsemi igralci na seznamu, odkar je prevzel to novo vlogo. V tem obdobju je v povprečju dosegal 8.6 točke, 6.1 skoka in 2.6 podaje, medtem ko je metal 51.6 % od tal in 44.4 % od globine.

Bil je pravi povezovalec v napadu, saj je igral zelo podobno, kot smo videli Draymonda Greena, ki je v preteklih letih vplival na igro. Williams je zelo uspešno deloval na sredini, streljal je čez svojega branilca ali pihal tako, da je izkoriščal svojo prednost, saj je hitrejši od večine centrov.

Deloval je tudi kot ofenzivno središče v bližini črte prostih metov, kjer je brcal žogo proti soigralcem, ko je obramba padla. To je bilo še posebej pomembno, ko ekipe vodijo cono proti Oklahoma Cityju in igrajo navzven.

Čeprav se Williams odreče toni velikosti nasprotnim centrom na obrambnem koncu, je ekipa opravila odlično delo, ko je spletkarila proti temu. Odkar je začel zapolnjevati praznino kot primarni center, so Thunder osma najboljša obrambna ekipa v ligi NBA. V tem obdobju so dosegli tudi rekord med desetimi najboljšimi z rezultatom 9-6, medtem ko so med najboljšimi petimi napadi in si prislužili peto najvišjo razliko točk v ligi.

Ne glede na to, kako dobro je bilo Oklahoma Cityju z Williamsom, ki je igral težke osrednje minute, to verjetno ni nekaj, kar si želijo narediti dolgoročno. Vendar pa kaže, kako vsestranski je in kako dobro lahko ta ekipa Thunder igra v situacijah z malo žogo.

V nadaljevanju si bosta Jeremiah Robinson-Earl in Aleksej Pokusevski povrnila večino teh minut, ko se bosta vsaka vrnila, medtem ko se bo Williams vrnil na svoj naravni položaj.