Obstaja rešitev stare šole lige MLS za težave v podaljšku svetovnega prvenstva

Od vseh zgodnjih dogodkov na svetovnem prvenstvu v nogometu leta 2022 je najpomembnejši za prihodnost igre morda presenetljivo veliko podaljškov, ki so jih uradniki dodajali od tekme do tekme.

Po navodilih FIFA so sodniki turnirja podaljšali konce polčasov in iger v zgodovinskem obsegu doslej, pri čemer se polovice včasih raztegnejo tudi za 15 minut ali 33 %. In kot rezultat, nekateri ponovno porajajo idejo o uvedbi ure na stadionu, ki se ustavi po presoji sodnika, tako da igralci in menedžerji vsaj vedo, koliko časa se morajo še pripraviti.

To je pošten občutek. A velja tudi spomniti, da je Major League Soccer nekoč poskusil nekaj podobnega, čeprav iz drugega razloga.

Ko se je MLS začela leta 1996, da bi Združenim državam zagotovila prvo prvoligaško ligo na prostem, odkar je NASL prekinila 12 let prej, je vključevala več funkcij, ki so bile zasnovane tako, da bi bil šport privlačnejši za običajne ameriške ljubitelje športa.

Najbolj ostal v spominu je verjetno strelski obračun ena na ena, ki je odločal o izenačenih tekmah lige, pri čemer je zmagovalec osvojil eno točko, poraženec pa je ostal brez. Obstajal je tudi format serije končnice najboljšega od treh in zaradi dimenzij prizorišč, ki so bila zgrajena kot stadioni ameriškega nogometa, so lahko ekipe uporabljale igrišča, veliko ožja od trenutnih priporočil FIFA, ki znašajo 70 jardov.

In bistvo je, da je ura na tekmah lige MLS leta 1996 nasprotovala mednarodnemu modelu in zrcalila druge priljubljene ameriške športe, saj je v vsakem polčasu odštevala od 45:00 do 0:00. Ko je prišlo do velike prekinitve igre, je sodnik dal znak merilcu časa, naj ustavi uro. In ko je ura dosegla ničlo, se je igra takoj ustavila.

Potrebovalo je 10 let, da je MLS popolnoma opustila svoja edinstvena pravila in sprejela pravila igre Mednarodnega odbora nogometne zveze. Toda odštevalna ura je trajala le do leta 1999 in v svoji življenjski dobi pokazala veliko omejitev.

Najbolj presenetljivo bi lahko bilo to, da bi teoretično lahko poskrbelo, da bo merjenje časa bolj zvesto prekinitvam v igri, v resnici pa verjetno skrajšuje igre. Sodniki so bili razmeroma konzervativni, potem pa so merilcu časa dali znak, naj ustavi uro, običajno pa so to storili samo za daljše odmore. To ni v skladu s pravili igre, ki pravijo, da je treba sodnikov dodatek oceniti zaradi katerega koli od naslednjih vzrokov (neposreden citat iz zakonov IFAB):

• zamenjave
  • ocena in/ali odstranitev poškodovanih igralcev
  • zapravljanje časa
  • disciplinske sankcije
  • medicinske prekinitve, ki jih dovoljujejo pravila tekmovanja, npr. odmori za "pijačo" (ki ne smejo biti daljši od ene minute) in odmori za "ohlajanje" (devetdeset sekund do tri minute)
  • zamude v zvezi s 'preverjanjem' in 'pregledi' VAR
  • kateri koli drug vzrok, vključno s kakršno koli znatno zamudo pri ponovnem začetku (npr. proslavljanje golov)

Poleg tega je odštevalna ura povzročila razlike v tem, kako so se končali polčasi in igre. Natančneje, ekipe, ki so si prizadevale za izenačenje ali zmagoviti gol pozno, so morale paziti na uro, ker se je igra dobesedno končala v trenutku, ko je odbila 0:00. Pri trenutni obliki merjenja časa se na splošno razume, da bodo sodniki dovolili, da se napad nadaljuje do konca, tudi če bi moral biti tehnično podaljšek končan.

Toda ta pravila o merjenju časa se še vedno uporabljajo v srednješolskem in študentskem nogometu v ZDA (kjer so bila pred MLS) in bi lahko bila vodilo, če bi obstajal zares zagon za to, da bi imela uro na stadionu, ki bi bolj natančno odražala sodniško uro.

In s tehnologijo, ki je zdaj na voljo na profesionalni ravni, bodo verjetno zdaj delovali bolje kot pred več kot dvema desetletjema. Zaustavitev ure bi lahko bila prikazana prek naprav za glasovno komunikacijo, ki jih uradne osebe tekme nosijo redno, ali morda celo nadzorovana z ročno napravo, ki jo sodnik uporablja med igro.

In obstajajo načini, kako se izogniti nerodnemu nenadnemu koncu, ki se je zgodil v MLS. Ena od možnosti je, da imate na zaslonu hkrati dve uri, eno, ki predstavlja pretečeni čas, in drugo, ki predstavlja sodniško uro. Ko bo prvi dosegel 45 ali 90 minut, bodo zamrznili - podobno kot zdaj - tako da bo nadzor nad zadnjimi minutami še vedno v rokah samo sodnika.

Seveda se lahko tudi pritožba glede predolgega sodnikovega dodatka reši sama od sebe. Na torkovih tekmah je bil pridani čas na tekmah med Dansko in Tunizijo, med Mehiko in Poljsko ter med Francijo in Avstralijo v okviru bolj rutinskih parametrov. Če bodo sodniki držali besedo, da bodo strožje kompenzirali prekinitve, se lahko same prekinitve zmanjšajo.

Ne samo, da bo omejil zapravljanje časa, lahko tudi naredi visok pritisk – ki po svoji naravi vodi do več prekrškov, več napačnih dotikov in več zaustavitev – manj privlačen zaradi dodatne energije, ki je potrebna za igranje daljših iger.