Sixersi morajo ugotoviti, kako povečati Tyreseja Maxeya

Stražar moštva Philadelphia 76ers Tyrese Maxey je sezono lige NBA 2022–23 začel kot ena od vzhajajočih mladih zvezd lige, vendar je v zadnjih nekaj mesecih doživel tobogan.

Sredi novembra je Maxey utrpel poškodbo stopala, zaradi katere je odsoten mesec in pol. Po vrnitvi konec decembra se je za kratek čas vrnil v začetno enajsterico Sixersov, a se je glavni trener Doc Rivers odločil, da ga bo po šestih tekmah prestavil na klop in ga zamenjal z De'Anthonyjem Meltonom. Maxey je tam ostal naslednji mesec in pol, razen dveh uvodnih nastopov, v katerih je izpadel center All-Star Joel Embiid.

Eden od teh začetnih točk se je zgodil prejšnjo sredo zvečer proti Miami Heat. Maxey je dosegel 27 točk ob metu 10 od 17 (vključno z metom 4 od 7 iz globine), sedem podaj in štiri skoke ob izjemni zmagi Sixersov. En večer kasneje, čeprav se je Embiid vrnil v začetno enajsterico, je Rivers šel z Maxeyjem proti Meltonu proti Dallas Mavericks. Maxey je od takrat ostal tam.

Ne glede na to, ali Maxey ostane v začetni enajsterici ali se vrne na klop, upanje za prvenstvo Sixers v tej sezoni temelji na ugotovitvi, kako ga najbolje optimizirati.

Maxey je pred poškodbo začel vroče, saj je v povprečju dosegal 22.9 točke, 4.4 podaje, 3.5 skoka in 2.9 meta za tri točke v 36.4 minutah na tekmo, medtem ko je na splošno metal 46.2-odstotno in globoko 42.2-odstotno. Po selitvi na klop je padel na 17.4 točke, 2.9 asistence, 2.5 skoka in 1.9 trojke v 30.1 minutah na tekmo, ob tem pa je metal 45.3-odstotno skupno in 37.0-odstotno z globine.

Pred premorom All-Star je Maxey novinarjem priznal, da je bilo prilagajanje na njegovo novo vlogo psihični boj.

"Prejšnji teden sem imel naporen, človek," je rekel Maxey. »Samo grobo in psihično, nisem igral dobro. Včeraj sem se s starši pogovarjal približno uro in pol in nekako sem izvabil vsa čustva, ki sem jih moral ven. Rekel sem trenerju Docu, rekel sem [pomočniku trenerja] Samu [Cassellu], da sem človek in da moram to izdati. Ko sem to izdal, sem mu rekel, da bom najboljša različica Tyreseja, kar sem lahko do konca tega leta.”

Poleg miselnih ovir sprotnega prilagajanja novi vlogi se je moral Maxey tudi vrniti v primarnega ustvarjalca, ko je prišel s klopi. To vlogo je opravljal pri Sixersih v prejšnji sezoni pred Hardnovim prihodom, toda dejstvo, da je bil v veliki meri vezan na Embiidovo minutažo, je pomagalo ublažiti del tega bremena.

Letos so si Sixersi prizadevali, da bi Maxey nosil rezervno težke enote, da sta Harden in Embiid čim bolj združena. Vendar so jih prehiteli 0.4 točke na 100 posesti z Maxeyjem na parketu ter Embiidom in Hardenom izključena, kar nakazuje, da ne bi smeli nadaljevati te strategije, ko se začne končnica.

V teoriji bi moral Maxey, ko pride s klopi, imeti nekaj minut na vsaki tekmi, kjer je lahko glavna ofenzivna osrednja točka. Vendar pa bi lahko imel še večjo vrednost za Sixers kot sekundarna možnost poleg Embiida in Hardna, ki potiska obrambo čez točko preloma.

Ko Maxey igra z Embiidom, Hardenom, PJ Tuckerjem in Tobiasom Harrisom, so Sixersi boljši od nasprotnikov za 16.7 točke na 100 posesti. V napadu imajo v povprečju neverjetnih 125.7 točke na 100 posesti, v obrambi pa dovoljujejo le 109.0 na 100. Z Meltonom namesto Maxeyja so Sixersi boljši od nasprotnikov le za 6.7 ​​točke na 100 posesti ter imajo slabšo oceno napada (121.3) in obrambe (114.5).

Rivers je pred kratkim priznal, da sposobnost podajanja Hardna in razmik, ki ga zagotavljajo drugi začetniki Sixersov, Maxeyju pomagata odpreti parket.

»Poslušajte, mislim, da Maxey ni bil [agresiven],« je rekel Rivers po porazu Sixersov proti Heatom 27. februarja. »Samo mislim, da ni bilo veliko prostora zanj. Nocoj je imel več prostora, ker je imel Tobiasa na tleh z njim in Jamesa na tleh. James mu nastavi, zato sem mislil, da je to dobro zanj.«

Številke to potrjujejo.

Letos je 67.8 % Maxeyjevih metov za dve točki so prejeli pomoč ko si deli parket s Hardnom. To pade na 28.6 % v minutah, ko ne igra skupaj s Hardnom, kar je največja razlika med igralci Sixersov. Tudi Maxey je bil učinkovitejše iz obsega dveh točk s Hardenom na tleh (53.9 %) kot brez (48.5 %).

Enako velja za njegov met za tri točke. Ko si Maxey deli parket s Hardenom, se 87.1 % njegovega doseženega potroji so prejeli pomoč. Ko igra brez Hardna, je le 54.0 % njegovih trojk dodal z asistenco. Tudi strelja 43.4 % iz globine skupaj s Hardenom in samo 37.9 % s Hardenom zunaj parketa.

Preden sta se Harden in Maxey poškodovala v začetku sezone, sta se prijavila 247 minut skupaj na prvih devetih tekmah Sixersov (27.4 minute na tekmo). Po Maxeyjevi selitvi na klop sredi januarja so porabili 300 minut skupaj v naslednjih 17 tekmah (17.6 minute na igro).

Če je igranje skupaj s Hardenom ključ do optimizacije Maxeyja, morajo Sixersi najti načine, kako bolje uskladiti svoje minute ne glede na to, ali Maxey začne ali pride s klopi.

"Edina razlika zame je očitno ta, da ko igraš z Jamesom, mu to pomaga," Rivers povedal novinarjem o Maxeyu po zmagi Sixersov s 133-130 nad Milwaukee Bucks v soboto zvečer. »Ko ga ne začneš, mu je zelo težko pridobiti visoke minute. S tem smo se mučili. To ne pomeni, da ga bom začel vsak večer, vendar je težko.”

Rešitev je lahko relativno preprosta. Maxey bi moral večino (vse?) svojih minut preživeti z vsaj enim Embiidom ali Hardenom na parketu. Ker je Harden daleč najboljši igralec v ekipi, bi moral zasidrati postave klopi za rezervne igralce. Združitev Hardena z dolgimi, motečimi igralci, kot so De'Anthony Melton, Jalen McDaniels in Paul Reed, bi lahko Sixersom omogočila, da igrajo tudi njegov najljubši obrambni slog, kjer se vse zamenja.

Ko Maxey igra z Embiidom in brez Hardna, so Sixersi prehiteli nasprotnike za 10.8 točke na 100 posesti. Ko Harden igra tako brez Hardna kot Embiida, so Sixersi boljši od nasprotnikov za 6.2 točke na 100 posesti. Največje težave so minute Maxeya brez Embiida ali Hardna in minute brez vseh treh (minus-6.2 neto ocena), slednje se ne bi smelo nikoli zgoditi v končnici (če zdravje dopušča).

Maksimiranje Embiida, Hardena in Maxeyja bo ključnega pomena za letošnje možnosti za naslov Sixersov. Združiti Maxeyjevo minutažo z Embiidom in Hardenom ter zagotoviti, da Harden pomaga obdržati na klopi težke postave, se zdi najboljši način za to.

Če ni navedeno drugače, vsa statistika prek NBA.com, PBPSstats, Čiščenje stekla or Košarkarska referenca. Vse informacije o plači prek Spotrac or RealGM. Vse kvote preko Športna knjiga FanDuel.