Odprto prvenstvo Francije je naredilo veliko napako, če je postavilo Rafaela Nadala št. 5, zdaj pa je žreb napačen

Na Roland Garrosu se bosta srečala Rafael Nadal in Novak Đoković, zmagovalca skupnih 41 naslovov za Grand Slam posamično.

To je dobra novica za tenis.

Slaba novica?

Dve živi legendi se ne bosta pomerili v finalu – ali celo v polfinalu. Oni bodo se 59. v karieri srečali v težko pričakovanem četrtfinalu v torek (2:45 ET, Tennis Channel).

Zgodovina bo spet na kocki. Če bo Nadal zmagal, bo ostal živ do svojega 14. naslova na OP Francije in rekordnega 22. naslova na turnirju za grand slam posamezno. potem ko je januarja osvojil svojo 21. na OP Avstralije.

Če zmaga Đoković, bo ostal v igri za svoj rekordni 21. veliki naslov.

Teniški svet dobiva to tekmo v četrtinah – in ne v finalu ali celo v polfinalu –, ker je Roland Garros strogo upoštevan na lestvici ATP, kjer je Nadal 5., Đoković pa 1.

Pravzaprav so v zgornji polovici žreba trije najboljši favoriti za osvojitev naslova: Đoković, Nadal in 6. Carlos Alcaraz, ki se bo v drugem četrtfinalu v torek pomeril s 3. številko Alexander Zverev in je edini, ki je premagal Nadala in Đokovića na istem dogodku na igrišču.

Druga polovica žrebanja?

Igrajo Casper Ruud, Holger Rune, Andrey Rublev in Marin Čilic. Eden od teh štirih se bo uvrstil v nedeljski finale. Rune je v ponedeljek v štirih nizih osupnil 4. št. Stefanosa Tsitsipasa, medtem ko je Čilić, prvak US Open 2014, pozneje v ponedeljek v nizih premagal 2. št. Daniila Medvedeva.

Mislim, kaj počneš tukaj?

To je teniški ekvivalent Battle of the Bands z The Beatles, The Stones, Oasis in Greto Van Fleet v eni polovici razreda, z Asia, Toto, Pure Prairie League in The Knack v drugi polovici.

Še preden se je turnir začel, je Patrick McEnroe poklical uradnike Roland Garrosa za to absurdno situacijo, kjer je človek, ki je turnir zmagal 13-krat – 13 ! – je zasejan št. 5.

V katerem svetu naj bi bil Nadal pri Francozih kdaj postavljen pod 2 nosilcem? Na turnir se je vpisal s 105-3 na Roland Garrosu in zdaj ima tam 109-3.

"Pridi na Odprto prvenstvo Francije, čas je, da gremo s sistemom zasedbe," je McEnroe objavil v videu. »Dovolj že. Lani smo imeli Nadala in Đokovića v polfinalu. Ena najboljših tekem vseh časov, v polfinalu. Tenis ga potrebuje v finalu. Zdaj bi lahko imeli v četrtfinalu Đoković-Nadal. Pridi, končno se zberemo."

McEnroe je pozval OP Francije, naj bo bolj podoben Wimbledonu do leta 2019, ko je uporabil lastno formulo za setev za ločevanje igralcev, sistem, zasnovan tako, da zagotavlja, da je bila verjetnost, da bodo najboljši igralci na travi ločeni v zgodnjih krogih, večja.

Kot TennisMajors.com izpostavljeno: “Pete Sampras je bil leta 6 s šestega mesta na svetovni lestvici povzdignjen na prvo mesto, kot priznanje, da je naslov osvojil v sedmih od prejšnjih osmih let. Boris Becker, trikratni prvak v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, je bil leta 1 dvignjen z 2001. mesta na 1980. nosilca. Stefan Edberg, zmagovalec v letih 18 in 8, je leta 1997 dobil 1988. mesto, 1990 mest. višje od njegove uvrstitve.

»In slavno v letu 2018, je bila Serena Williams, sedemkratna prvakinja Wimbledona, postavljena pod 25. nosilko kljub svoji uvrstitvi 183, čeprav je to omililo dejstvo, da se je Američanka šele vrnila na Tour po rojstvu svojega prvega otroka. ”

Wimbledon je ta pristop opustil leta 2020. Kljub temu je McEnroe pozval Roland Garros, naj stori pravo stvar pred letošnjim žrebom.

»Kdaj se bo Odprto prvenstvo Francije končno zbralo in postavilo svoja semena tako, kot to počnejo v Wimbledonu? Kar poudari uspeh igralca na tej podlagi."

Kakor se dogaja, bosta Nadal ali Đoković od torka izključena s turnirja, dve tretjini Nadala, Đokovića in Alcaraza pa bosta opravili do konca petka.

V finale se bo uvrstil eden izmed Ruuda, Runeja, Rubljova ali Čiliča.

Morda bo zaradi tega v nedeljo nastala odlična predstava. Morda bo eden od njih avtor navdihujoče in vznemirljive poti do finala – ali morda celo naslova.

Toda predstavljajte si, kaj bi nedeljski finale z Nadalom in Đokovićem pomenil za tenis? S toliko zgodovine na vrsti?

Ali pa finale Nadal-Alcaraz z enim Špancem, starim skoraj 36 let, in drugim, ki je pravkar dopolnil 19 let?

Ali pa finale Đoković-Alcaraz, ki najboljšega igralca na svetu danes pomeri z maziljencem za prihodnost?

Nadal ima 10-7 proti Đokoviću v velikih turnirjih in 7-2 v Francozi. Đoković vodi 30-28 vseh časov.

Kdo ve? To bi lahko bil zadnji Nadalov Roland Garros doslej in bi lahko šel v četrtfinale? Pogosto je govoril o svojem kronične težave z levim stopalom ki ga je leta oviralo in se je v zadnjem času poslabšalo.

"Sem v četrtfinalu, pred dvema tednoma, nisem vedel, ali bom lahko tukaj," je dejal. »Torej samo uživam v dejstvu, da sem tukaj. Če sem iskren, vsako tekmo, ki jo igram tukaj, ne vem, ali bo to moja zadnja tekma tukaj na Roland-Garrosu v moji karieri."

Če bi se ta tekma nekako izkazala za četrtfinale – namesto v polfinale ali finale –, kakšna škoda.

Tudi če ni, bi moral Roland Garros narediti bolje.