Dallas Mavericks se trudijo zaključiti tekme

Dallas Mavericks ne morejo zaključiti tekem. V soboto zvečer je Dallas videl, da je prednost 16 točk pred Oklahoma City Thunder s 5:41 v četrti četrtini izginila pred njihovimi očmi. Mavericks so izgubili po podaljšku s 117:111

Podoben scenarij se je zgodil v tej sezoni pri treh porazih Dallasa. Ustvarijo prednost, umaknejo nogo s plina in najdejo način, kako izkašljati igre. Če Mavericks kmalu ne bodo mogli razviti instinkta za zapiranje, bodo še naprej zapravljali priložnosti.

"Samo poglejte [kako] smo dobili odlične priložnosti, vendar nam manjkajo le še streli," je po porazu proti Thunderju dejal glavni trener Mavericksov Jason Kidd. »Ne igramo nobene obrambe in to je velik del našega problema. Ne glede na to, kdo zaključuje igro, če ne dobiš zaustavitev ali če samo pustiš žogico, da vozi, in če ne zaščitiš barve, je v tej ligi težko.”

Kidd je šel s postavo Luke Dončića, Spencerja Dinwiddieja, Reggieja Bullocka, Doriana Finney-Smitha in Christiana Wooda za zadnjih 3:42 četrte četrtine. Ko je prišel v igro, je Wood, ki ga je Kidd odločen obdržati v vlogi šestega človeka, igral le osem minut s to skupino.

Kljub majhnemu vzorcu je imela ekipa v teh osmih minutah napadalno oceno 138.9 in obrambno oceno 100. Te številke niso veljale proti Oklahoma Cityju, ko so Thunder zaključili zadnje minute četrte četrtine s 17-. 2. Kidd ni bil navdušen nad izidom.

»Nocoj nismo šli s Timmyjem [Hardawayem Jr.]. C-Wooda smo pustili tam zunaj s to skupino in ni šlo dobro na obeh straneh, in to je nekaj, v čemer moramo biti boljši. Mislim, da nas skrbi napad, vendar smo prevzeli vodstvo nad igro in šest minut pred koncem se je začelo odvijati v drugo smer. Enostavno nismo končali.”

Postava, ki je zaključila tekmo, je zdaj skupaj odigrala 12 minut v tej sezoni in ima napadalno oceno 103.8 ter obrambno oceno 134.8. Kidd je hitro poudaril, da igranje Wooda v poraženi postavi ni delovalo, vendar Wood ni bil edina težava Dallasa.

Kljub temu, da je z drugim zaporednim trojnim dvojčkom dosegel 31 točk, 16 skokov in 10 podaj, je Luka Dončić igral slabo. Potem ko je v tej sezoni odigral nekaj kakovostnih obrambnih iger, je bil Dončić videti preverjen na tej strani žoge.

Vendar je imel še vedno priložnost za zmago v rednem delu, vendar je zgrešil 17-metrski fadeaway jumper. Končal je večer, ko je naredil napako v podaljšku, s plus-minus minus-25. Bil je na parketu celotno serijo Thunderja, da bi v četrti tekmi izenačil in prevzel vodstvo v podaljšku.

"Na meni je," je dejal Dončić. "Nisem vodil ekipe. Nisem streljal. Ta igra je moja. Nisem naredil tistega, kar [je bilo] potrebno za zmago.”

Izgubljanje tesnih tekem tako zgodaj postaja zaskrbljujoč trend. Thunder niso puščice, saj so dvakrat na teden premagali Los Angeles Clippers, vendar niso tekmeci. Niti New Orleans Pelicans, ko so Zion Williamson, Brandon Ingram in Herb Jones. Kljub temu so premajhni Pelicansi podobno izločili Maverickse.

Tudi poraz na začetku sezone proti Phoenix Suns je bil grozen. Medtem ko je videti, da so Sunsi pripravljeni na vrnitev v postsezono, so Mavericksi vodili 41 minut in zmanjšali prednost 22 točk.

Če obstaja kakšen uspeh v poznih tekmah, na katerega se Dallas lahko ozira, je to njihova zmaga s 129-125 po podaljšku proti Brooklyn Nets. Čeprav Mavericksi ne bi smeli pustiti, da bi tekma prešla v podaljšek, so se lahko uveljavili v dodatnem okviru in našli pot do zmage.

Sezona je še mlada in jasno je, da se Kidd še vedno ukvarja s postavami, dela po svojem scenariju, da vidi, kaj deluje in kaj ne. Toda prej kot slej bo moral na tleh sestaviti izdelek, ki bo lahko zgradil in zadržal priključke, namesto da jih dosledno zavrže.

"Ko pogledate na začetku sezone, smo imeli prednosti v četrti in jih oddamo," je dejal Kidd. »To je nekaj, kar moramo pogledati. Pogledamo drugačno postavo, ki zaključi igro; preprosto ni šlo dobro.”