Vstajenje kariere Sacramento Kings Guard Malika Monka

Ko je bil Malik Monk izbran kot 11. na naboru lige NBA leta 2017, so bila pričakovanja visoka. V Kentuckyju je Monk pokazal smisel za doseganje žoge, v povprečju je dosegal 19.8 točke na tekmo, obenem pa pokazal elitno atletiko in zanesljiv met za tri točke, z dodatnim prostorom za rast.

Ni treba posebej poudarjati, da so bili Charlotte Hornets s sposobnostjo zabijanja znotraj in zunaj ter privlačnostjo skakanja videti kot popolna destinacija glede na splošno pomanjkanje kakovostnih igralcev v tistem času. Monk bi si zagotovo takoj izboril vlogo in pomagal Hornetsom izboljšati njihov napad.

Namesto tega se je Monk odzval tako, da je v svoji prvi sezoni zadel le 36 % svojih metov. Res je, da mu ni bilo dano veliko možnosti, da bi našel kakršen koli ritem, saj mu je glavni trener Steve Clifford privoščil le 13.6 nočnih minut igralnega časa. Namesto tega je Clifford igral Michaela Carter-Williamsa in Treveona Grahama namesto Monka, pri čemer se je osredotočil na veteranske izkušnje namesto na učne izkušnje.

Nič bolje ni bilo v 2. letu, ko je Monk igral 17.2 minute v 73 tekmah pod vodstvom novega glavnega trenerja Jamesa Borrega in v povprečju dosegal 8.9 točke, vendar je zadel le 38.7 % svojih metov.

Po zaključku te sezone so se pričakovanja glede nekdanje izbire loterije precej zmanjšala, deloma zaradi pomanjkanja zaupanja organizacije v mladeniča, kar se je pokazalo z omejenim igralnim časom in skromno vlogo v napadu.

Potem ko je v svoji tretji sezoni končno presegel mejo 20 minut in 40-odstotno mejo meta, je Monka NBA suspendirala za kršijo njihov program boja proti drogam. Kampanjo bi končal s 55 odigranimi tekmami in s potrpljenjem.

V svojem zadnjem letu pri Hornetsih je Monk končno našel met za tri točke, ki ga je po tem, ko je postal profesionalec, očitno zapustil. V sezoni je dosegel 40.1-odstotno meto z razdalje in dosegel dve trojki na tekmo.

Vendar Hornets niso prepričali. Monku niso razširili kvalificirane ponudbe, kar je omogočilo, da je njihov prejšnji izbor na loteriji dosegel neomejeno brezplačno posredovanje.

Monk je nato z Lakersi podpisal minimalno enoletno pogodbo, s čimer se je začel preobrat v njegovi karieri. Kot Lakers je Monk v povprečju dosegal 13.8 točke, igral več kot 28 minut in dosegal več kot 39 % zadetkov z velike razdalje, kar je poudarilo dejstvo, da njegova zadnja sezona pri Hornetsih ni bila naključje.

Končno je lansko poletje Monk podpisal dveletno pogodbo s Sacramento Kings v skupni vrednosti 19 milijonov dolarjev, kar mu je omogočilo, da se ponovno poveže z nekdanjim soigralcem iz Kentuckyja De'Aaronom Foxom.

V Sacramentu je Monk cvetel. 25-letnik je prevzel vlogo šestega igralca in v samo 14.0 minutah dosega rekord kariere, 22.9 točke na tekmo. Ogromno je napredoval tako kot igralec kot voznik, saj je več kot podvojil svoje poskuse prostih metov na 36 minut z 2.0 na 4.3 in povečal asistence z 2.9 lani na 3.9 letos, kar je 5.2 minute manj na tekmo.

Monk je bil ključnega pomena za impresivno sezono Sacramenta, saj je izgubil celo 45 točk pri impresivni zmagi Sacramenta nad Los Angeles Clippers s 176:175 po dvojnem podaljšku v gosteh.

Stražar 6'3 je videti opazno bolj udoben z žogo v rokah, ki razbija obrambo, in njegova stopnja potrpežljivosti – zlasti pri pick and rollih – je skokovito boljša od katere koli druge točke v njegovi karieri v ligi NBA.

Kar je še pomembneje, zdi se, da si je Monk našel dom. Glavni trener Mike Brown zaupa Monku v poznih tekmah, njegovi soigralci prav tako, in Monk zdaj čuti določeno raven udobja na igrišču, kar je bilo očitno že od Kentuckyja. S Foxom si je blizu in oba se zelo dobro igrata, pri čemer Monk zagotavlja ključni element razmika za Foxa, ta pa močno pritiska na rob, kar zruši obrambo in se odpre za strele po obodu.

Ker so Kingsi prvič po 17 letih vedno bližje končnici, Monkova situacija sproža nekaj vprašanj za druge ekipe, ki gredo skozi podobne zgodnje težave s svojimi igralci.

Hornetsi so nedvomno naredili napako, ko so Monka izpustili zastonj, saj le leto kasneje igra ključno vlogo v eni najboljših ekip zahodne konference. Navsezadnje je učni element tukaj mladim igralcem dati priložnost za uspeh, preden se odločijo za svojo prihodnost. Monk je v Charlottu začel le eno tekmo v štirih letih, čeprav je bil 11. v skupnem seštevku. Nikoli ni imel niti ene 40-minutne igre in le enkrat je prebil 35-minutno mejo.

V štirih letih pri Hornetsih je Monk odigral skupno 4,159 minut, komaj več kot tisoč minut na leto.

To ni le težka velikost vzorca, iz katerega bi kar koli vzeli, ampak se je tudi izjemno težko za katerega koli igralca udobno znajti v določeni vlogi, saj se parametri vedno spreminjajo.

Na srečo za Monka pa je zdaj na mestu, kjer se zdi, da so ravni pričakovanj uravnotežene, kjer sta se on in kralji združila zaradi skupnega namena.