Rafael Nadal je zmagal na 14. OP Francije, 22. velikem prvenstvu, da bi podaljšal prednost pred tekmeci Federerjem in Đokovićem

Sedemnajst let po tem, ko je leta 2005 osvojil svoj prvi naslov na OP Francije, Rafael Nadal še vedno prevladuje na svojem najljubšem teniškem turnirju pri 36 letih.

Španec je osvojil svoj 14. naslov na Roland Garrosu in rekordno podaljšal 22. veliko prvenstvo z zmago s 6-3, 6-3, 6-0 nad 23-letnim Norvežanom Casperjem Ruudom, s čimer je poskusil rekord z najmanj dovoljenimi tekmami na velikem turnirju. končno. Postal je najstarejši moški, ki je kdaj zmagal na OP Francije.

Španski kralj Felipe VI in norveški prestolonaslednik Haakon sta sedela drug ob drugem in si ogledala tekmo, prisotni pa so bili tudi Larry David, Hugh Grant in Stefan Edberg.

Nadal, ki je januarja zmagal na OP Avstralije, je svojo prednost pred tekmecema Novakom Đokovićem in Rogerjem Federerjem pomaknil na dva naslova na slamu, saj oba ostajata pri 20.

"Nisem si mislil, da bo zdržal do 36. leta," je dejal John McEnroe za NBC in opomnil gledalce, da sta tako Federer kot Serena Williams pri 36-ih zmagala na zadnji zmagi.

Kljub kronične težave s stopali, zaradi katerih je šepal izven igrišča potem ko je v Rimu izgubil z Denisom Shapovalovom in je sprožil šumenje ob upokojitvi, je Nadal v teh štirinajstih dneh izgledal kot prevladujoč. Na OP Francije je izboljšal na 112-3, v polfinalu in v Parizu pa na 28-1. Nadal ima zdaj 14-0 v finalu Odprtega prvenstva Francije in 22-8 v finalu turnirjev za grand slam.

Pete Sampras je v svoji karieri v dvorani slavnih osvojil skupno 14 zmag in velja za enega največjih, ki so kdaj igrali to igro. Kljub temu so njegovih 14 že dolgo zasenčili Nadal, Federer in Đoković, ki so zdaj zmagali 61 od zadnjih 73 turnirjev.

Nadal ima možnost osvojiti koledarski Grand Slam vendar se zdi, da ne bo tekmoval v Wimbledonu in si bo namesto tega dal priložnost, da odpočije svojo kronično poškodbo stopala. Wimbledonu bodo manjkala številna vrhunska imena, med drugim Alexander Zverev, ki je v polfinalu z Nadalom strgal vezi, medtem ko je Španec lovil forhend; Ruska zvezdnika Daniil Medvedev in Andrej Rubljov, ki so prepovedani po invaziji Rusije na Ukrajino; in Federer, ki upa, da bo leta 2023 še vsaj enkrat igral na turnirju.

Zadnja Nadalova zmaga je prišla dan po tem, ko je zmagala Iga Świątek iz Poljske, ki je Nadalova velika oboževalka. njena 35. zaporedna tekma in drugo OP Francije z zmago v nizih nad 18-letno Američanko Coco Gauff. Nadal je Świątku pred tekmo zaželel srečo. Gauff in njena partnerka v dvojicah Jessica Pegula sta nato v nedeljo v finalu dvojic izgubili v treh nizih proti Caroline Garcia in Kristini Mladenović iz Francije.

Nadal je krmaril po veliko težja zgornja polovica žrebanja na poti do svojega 14. finala. Premagal je štiri nosilce, vključno z zmago v petih nizih nad 9. Felixom Auger-Aliassimejem, zmaga v štirih nizih nad prvo številko sveta in branilcem naslova Đokovićem in čustvena zmaga nad 3. Zverevom pri katerem si je Nemec strgal vezi v desnem gležnju, ko je poskušal steči po Nadalovem forhendu.

Ruud je zmagal na 10 tekmah zapored in na 13 od 14, od začetka leta 2020 pa je vodil turnejo s sedmimi naslovi na igrišču.

Toda Nadal je Ruudov idol in je zgodaj zašel v težave.

Nadal je poslal zgodnje sporočilo, tako da je na svoji prvi servisni igri z udarcem iz forhenda z udarcem z bičem razbil Ruuda in nadaljeval z 2-0. Po stresni igri, v kateri je bil sam Nadal zlomljen, si je prislužil drugi brejk Ruuda za 4-1. Serviral je pri rezultatu 5-3 in sklenil niz z zmagovalcem servisa.

V drugem nizu je Ruud z zgodnjim odmorom pripeljal do vodstva s 3-1 in se je zdelo, da se je uveljavil. Toda Nadal je zaigral pet zaporednih iger in na koncu zmagal v drugem nizu ob svoji četrti niz, ko je Ruud z dvojno napako izgubil dva niza za ljubezen.

Nadal je zmagal 11 zaporednih iger v drugem in tretjem nizu. Ko je Ruud v tretji serviral pri rezultatu 0-5, je Nadal zaključil še z enim brejkom in ga osvojil z bekhandom po črti, nato pa se je rokoval z Ruudom pri mreži.

"To je tvoj 14. čas tukaj, 22. mnogoboj na turnirjih za grand slam in vsi vemo, kakšen prvak si," je dejal Ruud. “Danes sem moral začutiti, kako je igrati proti tebi v finalu in ni lahko.

"Nisem prva žrtev, vem, da jih je bilo že veliko."

Dodal je: "Ste pravi navdih zame, za vse, ki spremljate tenis po vsem svetu, zato vsi upamo, da boste nadaljevali še nekaj časa."