Rafael Nadal je v četrtfinalu premagal Novaka Đokovića, saj se mu obeta 14. OP Francije in 22. naslov za Grand Slam

Le čas bo pokazal končni pomen zadnjega dvoboja med dvema največjima moškega tenisa vseh časov.

Če bo Rafael Nadal še naprej osvojil neverjetni 14. naslov OP Francije in 22. krono za grand slam – s čimer bo dvakrat pred Novakom Đokovićem v kategoriji slamov vseh časov – se lahko njuno zadnje srečanje izkaže za prelomnico.

Za zdaj se je 5. nosilec Nadal prebil v polfinale Roland Garrosa s 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) zmage nad 1. številko sveta v dvoboju, ki je trajal 4. uri, 12 minut in se je končalo v sredo ob 1 po pariškem času. Trajalo je eno minuto dlje kot njuni 15 ure in 4 minut polfinale je pred enim letom dobil Đoković v štirih nizih.

"To je bila zame zelo čustvena noč. Še vedno igram takšne noči, kot je danes,« je Nadal, ki je januarja osvojil svoj 21. veliki naslov na OP Avstralije, je dejal na tiskovni konferenci po tekmi. »Toda to je samo četrtfinalna tekma, kajne? Tako da nisem nič osvojil. Zato si [moram] dati priložnost, da se čez dva dni vrnem na igrišče in odigram še en polfinale tukaj v Roland Garrosu. [To] mi veliko pomeni."

Zdi se, da je Nadal-Đoković bolj primeren za finale ali morda polfinale kot četrtine, vendar Uradniki Roland Garrosa so postavili Nadala, 13-kratnega prvaka, pod 5. številko v skladu z njegovo uvrstitvijo.

Ne glede na njegov žreb, kronično poškodbo leve noge ali nedavne pogovore o možni upokojitvi, Nadal kar naprej vozi v Parizu. "Kralj gline" je izboljšal na 110-3 na Roland Garrosu in se bo srečal s 3. Alexander Zverev na svoj 36. rojstni dan v petkovem polfinalu — ne 19-letna senzacija Carlos Alcaraz. Nadal ima 6-3 proti Zverevu, 4-1 na zunanjih zemljanih igriščih.

Đoković, branilec naslova v Parizu, ob vstopu v četrtfinale ni izgubil niti enega niza. Toda zdaj je od zmage osvojil tri turnirje slamov njegov 20. glavni na lanskem poletnem Wimbledonu. On izgubil v finalu OP ZDA proti Danilu Medvedjevu medtem ko je iskal koledar Grand Slam in je bil takrat deportiran iz Avstralije pred OP Avstralije ker ni cepljena proti Covid-19.

"Morda je to tekma prelomne točke, ki določa, kdo bo veljal za najboljšega igralca vseh časov," je pred tekmo za Tennis Channel dejal nekdanji prvi svetovni igralec Jim Courier. »Če Nadal nekako zmaga in zmaga 1, Đoković pa nikoli ne pride tam, bi to lahko odločilo.

"Samo ne veš."

59. srečanje obeh legend je bilo polno zgodovine. To je bila prva tekma v odprti eri, na kateri sta nastopila dva moška z 20+ glavnimi tekmami, 1,000 zmagami v dvobojih in 300 zmagami v velikih tekmovanjih.

Đoković še vedno vodi v medsebojnih tekmah vseh časov s 30-29, a Nadal vodi z 11-7 v velikih in z 8-2 na Roland Garrosu.

V odločilnem tiebreaku v četrtem nizu je Nadal pognal v vodstvo s 3-0, dobil zgodnji mini-break in nato premagal zmagovalca iz forhenda iz niza in dosegel 3-0.

Ko je Đoković poskusil s strelom, ki je zadel mrežo, je Nadal pri bremenju prišel do poveljujočega vodstva s 6-1.

Đoković je rešil tri dvobojne točke, toda z Nadalom, ki je serviral pri rezultatu 6-4, je Španec končal reli z bekhend zmagovalcem na vrhu. Na mreži se je srečal z Đokovićem, nato pa je v slavju dvignil roke pred bučno množico.

"Pokazal je, zakaj je odličen prvak," je dejal Đoković. »Tam je ostal psihično trden in končal tekmo tako, kot je. Čestitke njemu in njegovi ekipi. Brez dvoma si je to zaslužil."

Đoković je običajno tisti, ki nadzoruje tempo tekme, vendar je bil že od začetka v obrambi in je zaostajal v vsakem od prvih dveh nizov, saj je Nadal prišel kot plimni val in pogledal do konca zgodaj, tako da je raztrgal forhend. linija. Španec je izkoristil množico brejk točk (7 proti 17).

Đoković je med tekmo pokazal znake frustracije. V nekem trenutku je na oboževalca zavpil, naj "Utihni, jebi!", potem ko je oboževalec med točko očitno govoril.

Kasneje je z loparjem udaril po mreži, ko mu točka ni šla.

Nadal je vstopil, potem ko je na igrišču preživel dve uri in pol več, in rutinsko ugotavljal, da zaradi kronične poškodbe levega stopala hodi z šepanjem »v mnogih dneh mojega življenja«. Ta teden je celo rekel, da bi lahko bila vsaka tekma moja zadnja na Roland Garrosu.

Kljub temu je Nadal po zmagi v prvem nizu s 6-2 v drugem povečeval s 3-0, tako da je lovil spust in mirno zadel zmagovalca iz backhand na odprto igrišče.

Toda Đoković je v drugem nizu premagal dvojni brejk in se zbral za zmago, ko je Nadal dolgo zadel forhend od znotraj navzven, medtem ko je serviral pri 4-5.

Nadal je v tretjem vodstvu z dvojnim brejkom 4:1, ko je Đoković med relijem zajadral z bekenda.

Nadal je serviral pri rezultatu 5-2, ko je Đoković zadel forhend iz prečnega polja.

V četrtem nizu je Đoković dosegel zgodnji brejk, ko je Nadal poskusil s strelom iz križišča, za katerega je mislil, da je bil, a ga je sodnik izklical.

Srb je v četrtem nizu serviral pri rezultatu 5-3, a je Nadal zdrsnil in si prislužil brejk z izjemnim zmagovalcem forhenda navzven, medtem ko je publika odobravala.

"Seveda imamo veliko skupne zgodovine," je dejal Nadal. »Veliko pomembnih trenutkov igranja drug proti drugemu. To je resnica. V tem primeru je [to] vedno posebna tekma, igranje proti Novaku.

»Nocoj [je bila] samo četrtfinalna tekma, ne finale ... Ampak še vedno super klasična tekma in po velikem scenariju. Med Novakom, Rogerjem [Federerjem] in mano – imamo neverjetno zgodbo, ki se soočata drug z drugim na najpomembnejših tekmah tako dolgo časa. Tako so stvari bolj posebne in bolj čustvene."