Rafael Nadal se bo preselil v finale OP Avstralije in se bo potegoval za rekordni 21. naslov Grand Slam

Rafael Nadal se je preselil v finale OP Avstralije in zdaj stoji na robu zgodovine.

35-letni Španec ni pokazal nobenih slabih učinkov v četrtfinalni zmagi v petih nizih nad Denisom Shapovalovom, v kateri se je spopadel z razdraženim želodcem in je bil učinkovit pri porazu 7. Mattea Berrettina s 6-3, 6-2, 3- 6, 6-3, streha na Rod Laver Areni zaprta zaradi dežja.

Nadal je v svojem 29. velikem finalu in se bo zdaj v nedeljskem finalu potegoval za rekordni 21. naslov za Grand Slam posamično proti 2. št. Daniilu Medvedjevu, prvaku OP ZDA, ali 4. Štefanosu Tsitsipasu, podprvaku OP Francije. Nadal ima v finalu OP Avstralije 1-4, njegov edini naslov Down Under pa je prišel leta 2009 v petih nizih nad Rogerjem Federerjem.

"Iskreno, veliko mi pomeni, da sem spet tukaj v finalu," je Nadal povedal Jimu Courierju v svojem intervjuju na igrišču.

Nadal je pred kratkim dejal, da ga status GOAT ne skrbi, ampak skuša preseči svoja dolgoletna tekmeca Federerja in Novaka Đokovića, ki sta z njim izenačena na 20 turnirjih. Nadal se prav tako poteguje, da bi se pridružil Đokoviću med moškimi, ki so dvakrat zmagali na vseh turnirjih.

Đokovića so seveda izgnali pred turnirjem, ki ga je osvojil devetkrat, ker ni bil cepljen proti Covid-19.

"Zame gre bolj za OP Avstralije kot karkoli drugega, kajne?" je rekel Nadal. "To je samo neverjeten dogodek. V svoji karieri sem imel malo smole zaradi nekaj poškodb, drugič pa sem igral neverjetne finale z dobrimi priložnostmi proti Novaku 2012, proti Rogerju 2017. Nekajkrat sem bil blizu, počutim se zelo srečen, da sem enkrat v karieri zmagal .

"Toda nikoli nisem razmišljal o drugi priložnosti leta 2022, zato poskusi uživati ​​v današnji zmagi, po jutrišnjem pa se bom potrudil po najboljših močeh."

Tudi Španec postal četrti človek v odprti dobi zmagal na 500 tekmah na trdi igriščih in se pridružil Federerju, Đokoviću in Andreu Agassiju. Nadal je že edini moški v odprti dobi, ki je zmagal na 400 ali več tekmah tako na trdem kot na igrišču (464 zmag na turnirjih na igrišču).

Berrettini, finalist Wimbledona, se ni mogel več boriti, potem ko je preživel pet nizov z Gaelom Monfilsom v četrtfinalu in pet nizov s Carlosom Alcarazom v tretjem krogu in padel na 0-8 proti "velikim 3". .”

"Zdi se, da je tam zunaj precej utrujen," je v oddaji dejal John McEnroe.

Levičar Nadal je večkrat udaril po bekhendu Italijana in ga popeljal iz cone udobja. Pri svoji tretji set točki v prvem nizu je Nadal udaril po zmagovalcu servisa in zasedel niz.

Nato je zadel zmagovalec forhenda na križišču za hiter odmor pri 1-0 v drugem nizu, nato pa je nadaljeval dvojni brejk pri 3-0. Nato je na poti do prevlade v drugem nizu zadel ljubek zmagovalec iz backhand in povedel s 4-0.

"Tekmo sem začel z odlično igro," je dejal Nadal. »Prva dva niza sta bila že dolgo časa ena najboljših doslej, potem pa vem, kako dober je Matteo, kajne? Je zelo trden igralec, zelo nevaren. V tretjem vem, da bo v nekem trenutku šel na strele."

Berrettini se je močno boril in izboljšal svojo uspešnost na svojem servisu, tako da je na poti osvojil 23 zaporednih servisnih točk in osvojil tretji niz, v četrtem pa ga je obdržal blizu. Toda ob serviranju pri 3-4 v četrti je pomežiknil ob drugi točki odmora, ko je zadel strel v mrežo.

Serviral za tekmo pri rezultatu 5-3, je Nadal zaključil, ko je Berrettini zadel bekhend v mrežo na tekmi točki. Oba sta se objela ob mreži, Nadal pa je v slavju dvignil levo roko proti množici.

"Moramo trpeti in se moramo boriti, to je edini način, da sem danes tam, kjer sem," je dejal Nadal.

Nadal je vstopil v leto 2022, ko je v preteklih šestih mesecih odigral le dve tekmi po poškodbi stopala, zaradi katere ni sodeloval v Wimbledonu in OP ZDA, septembra pa je zahteval zdravljenje v Barceloni. Decembra je bil tudi pozitiven na Covid-19.

A če pogledamo na njegovo raven igre zdaj, človek nikoli ne bi vedel.

"Prava resnica je, da pred dvema mesecema nismo vedeli, ali se bomo sploh lahko vrnili na turnejo," je dejal po svoji četrtfinalni zmagi. "To je samo darilo življenja, da sem spet tukaj in igram tenis in preprosto uživam."