Pepe postal najstarejši igralec, ki je dosegel gol v izločilnih tekmah svetovnega pokala - tu so drugi rekordi, postavljeni v Katarju

Portugalski nogometni zvezdnik Pepe je v torek po golu proti Švici postal najstarejši igralec, ki je kadarkoli dosegel gol v izločilnih delih svetovnega prvenstva – kar je zadnji v nizu rekordov in prvič na turnirju v Katarju.

Ključna dejstva

Pepe, ki bo februarja dopolnil 40 let, je zadel z a udarec z glavo po kotu v prvem polčasu in ob polčasu pripeljali do izida 2:0.

Medtem je 19-letnik Anglije Jude Bellingham postal prvi igralec, rojen v 21. stoletju, ki je dosegel gol na tekmi svetovnega prvenstva, med tekmo njegove ekipe v skupinskem delu proti Iranu.

Turnir v Katarju vključuje tudi prvi niz polnopravni bratje in sestre tekmovati za različne ekipe, pri čemer Iñaki Williams zastopa Gano, njegov mlajši brat Nico Williams pa debitira na svetovnem prvenstvu za Španijo (brata Williams sta bila rojena v Španiji očetu iz Gane in materi iz Liberije, Iñaki pa je prej igral za Španijo).

Francoski nogometni sodnik Stephanie Frappart vodil prvi izključno ženski sodniški trio na tekmi svetovnega pokala za moške prejšnji teden, ki sta se mu pridružili pomočnici Neuza Back iz Brazilije in Karen Diaz iz Mehike, da bi v četrtek sodili na tekmi med Kostariko in Nemčijo, FIFA napovedano ta teden.

Kanadski trener John Herdman je prvi trener v zgodovini svetovnih prvenstev, ki je na turnirjih vodil tako moško kot žensko ekipo, pred tem pa je treniral novozelandsko žensko ekipo na svetovnih prvenstvih za ženske leta 2007 in 2011.

Ko je Katar v začetku tega meseca izgubil proti Ekvadorju, je bilo prvič v zgodovini svetovnega prvenstva, da je ekipa gostiteljica izgubila uvodno tekmo.

Ključno ozadje

Svetovno prvenstvo v Katarju je prvo na Bližnjem vzhodu in najdražje v zgodovini turnirja, saj Katar porabi približno $ 220 milijarde v zadnjem desetletju za priprave, vključno z izgradnjo sedmih novih stadionov za prirejanje tekem. Zaradi vročega katarskega podnebja je turnir tudi prvi, ki bo potekal pozimi namesto običajnega poletnega urnika, porušene klubske postave v drugih državah. Odločitev FIFA, da bo svetovno prvenstvo organizirala v Katarju, je sprožila polemike zaradi stanja človekovih pravic v državi in ​​po desetine delavcev migrantov umrl med delom na gradbenih projektih, povezanih s svetovnim prvenstvom. Katar in uradniki FIFA so bili tudi obtoženi podkupovanja in korupcije pri glasovanju za izvedbo turnirja v državi.

Nadaljnje branje

Denar za najdražjim svetovnim prvenstvom v zgodovini: Katar 2022 po številkah (Forbes)

Tukaj je, koliko bodo ameriški nogometaši zaslužili na svetovnem prvenstvu glede na to, kako daleč bodo prišli (Forbes)

ZDA premagale Iran—Napredovanje v osmino finala svetovnega prvenstva (Forbes)