Novak Đoković je dobil dovoljenje za igranje na OP Avstralije, čeprav se ni želel cepiti: poročilo

Novak Đoković je dobil "dovoljenje za igranje" na OP Avstralije januarja, kljub temu, da se ni želel cepiti proti Covid-19, po poročanju Herald-Sun of Australia.

Enaindvajsetkratni zmagovalec turnirjev za grand slam je bil januarja na predvečer turnirja deportiran iz države, potem ko so mu preklicali vizum zaradi njegove sposobnosti, da v Avstraliji "vzbuja anti-vax sentimente", in samodejno prejel triletno prepoved igranja.

Avstralski premier Scott Morrison je januarja dejal, da bi lahko Đokoviću dovolili vstop prej v "pravih okoliščinah".

"[Prepoved] sicer velja za obdobje treh let, vendar obstaja možnost, da se vrnejo v pravih okoliščinah in to bi takrat upoštevali," je dejal v intervju z avstralsko radijsko postajo 2GB.

Đoković se je prejšnji mesec umaknil z OP ZDA ker Center za nadzor bolezni ne dovoli necepljenim tujcem potovati v ZDA. Leta 2022 ni igral na nobenem turnirju v ZDA, leta 2021 pa mu je bilo dovoljeno igrati na OP ZDA, kjer je v finalu izgubil proti Daniilu Medvedjevu v boju za koledarski Grand Slam.

Đoković je dejal, da ne bo dobil cepljenja proti covidu-19, čeprav to pomeni, da ne more iti na določene turnirje.

Igral je na OP Francije, kjer je izgubil v četrtfinalu proti Rafaelu Nadalu, in na Wimbledonu, ki jo je Đoković osvojil prejšnji mesec za svoj 21. naslov na turnirjih za grand slam - z enim zaostankom za moškim rekordom 22, ki ga ima Nadal.

"Največja stvar za [Đokovića] je njegovo osebno tveganje, ki ga tvega," je dejal John McEnroe iz ESPN. »Rafa, če bi zmagal na tem turnirju, bi imel dve prednosti [na 23 turnirjih major], tako da bi bilo težje ločiti se v smislu skupnih zmag na turnirjih za grand slam. In govoril je o tem, da želi biti na vrhu in največji doslej, kar spoštujem, da ima pogum, da to pove.”

Ker je Nadal izpadel na OP ZDA v četrtem krogu, bo ostal pri 22 velikih turnirjih, en pred Đokovićem, ki se odpravlja v Avstralijo.