Opombe iz serije dveh tekem Cleveland Cavaliers v Miamiju

Dve tekmi v Clevelandu proti Miami Heat sta se počutili kot ogrevanje v končnici. Tukaj je tisto, kar je izstopalo iz razdelitve Cavsov na 1:1.

Obe tekmi sta bili lekciji končnice - vendar na različne načine

V prvi tekmi, ko je bil Garland zdrav, so Cavsi zmagali s 1-104. Nobena ekipa ni bila ravno močna v napadu, saj so Cavsi imeli oceno 100 za napad, Heat pa 113. (Oboje, na Čiščenje stekla, so bili pod povprečjem lige glede na seštevke sezone.)

Cavsi so našli pot do zmage na dva načina. Prvič, branijo se na visoki ravni, kar omejuje Miami na 88.8 napadalne ocene na polovici igrišča. Dosegli so tudi 29 točk od 22 izgubljenih žog. V igri s tankimi razlikami je bilo izsiljevanje in izkoriščanje prometa razlika. To je bilo proti ekipi s stopnjo prometa v zgornji polovici lige, na Čiščenje stekla. To je impresivno.

Drugič, Darius Garland je bil odličen in verjetno najboljši igralec Cavsov. Donovan Mitchell je imel prost večer - 18 točk, 7-18 iz igre, 1-7 iz treh. V četrti četrtini je dosegel le dve točki. Garland se je več kot okrepil, povečal svojo agresijo in iskal lasten strel na način, ki ga včasih obotavlja. Končal je z ekipnim rekordom 25 točkami z metom 8-16, kar je vključevalo oceno 3-6 iz treh. Imel je tudi 7 asistenc proti le 3 izgubljenim žogam in bil 6-6 s črte.

Cleveland je 12-7 v sezoni, ko Garland izvede šest ali več prostih metov. V sezoni ima v povprečju 4.8 prostih metov na tekmo, kar je najboljši v karieri. Ko dvigne svojo agresijo in si želi bolj priti do črte, je Garland najbolj učinkovit. To daje Cavsom še en način za doseganje točk, ko je točke težje dobiti. To se bo pogosteje zgodilo, ko se bo končnica začela naslednji mesec.

V drugi tekmi so medtem Cavsi zgrešili Garlanda. Mitchell je dosegel 2 točk in zdelo se je, da bi lahko dosegel 42. Vendar mu je zmanjkalo energije, ko se je tekma nadaljevala s tako velikimi zahtevami in je igral 50 minut. Po prvem polčasu 43-9 je bil Mitchell v drugem 12-6. Če bi bil Garland tam, bi Mitchellu omogočil še en kratek počitek, ki ga je potreboval.

Obramba Clevelanda je prav tako padla, Heat je imel napadalno oceno 122.7, napadalno oceno na pol igrišča pa 104.7. Tudi napad Cavsov je bil dober (119.8 v napadu, 104.5 v pol igrišča), a premalo.

Tako Mitchell kot Isaac Okoro sta po tekmi dejala, da bi bili Cavsi lahko bolj fizični. Rekli so tudi, da bi morali najboljše igralce Heata otežiti, tako da bi bili fizični in preizkušali meje tega, kar bi določili sodniki. To je prava ideja – tako za končnico kot za tisto, kar ustreza slogu igre Clevelanda.

Cavsi so najboljši, ko je njihova obramba zaklenjena in se dopolnjuje z napadom. Tega recepta v petek ni bilo.

Težave s prekrškom Evana Mobleya so vplivale tudi na obrambo Cavsov, saj je igral le 31 minut. V končnici se bo povzpel v razponu 36-38 in obramba Cavsov je boljša, ko je na parketu ali zunaj njega. Prav tako redko dela prekrške, torej To, da se Mobley znajde v težavah, ni velik problem. Ampak v petek je bilo.

Lamar Stevens je uzurpiral Deana Wada

Po Stevensovi predstavi proti Celticsom je zdaj v rotaciji Cavsov. Dean Wade ni.

Medtem ko je Stevens igral 26 in 24 minut na dveh tekmah proti Miamiju, je Wade igral nič. Celo na drugi tekmi, ko ni bil Darius Garland, je Cedi Osman videl minute namesto Wada.

Wade ni igral dobro, odkar je vzel minutažo Kevina Lovea. Streljanje pod 20 % od treh, odkar je Love zahteval odkup, ni dovolj dobro. To bi Wadea postavilo na klop v končnici in glede na to, da Cleveland poostri svojo rotacijo zdaj v pripravah na končnico, je zdaj smiselno.

Stevens, za primerjavo, ve kdo je in nastopa. Ni distančnik, kot je Wade (vsaj ko Wade izvaja udarce), vendar tekmuje, reže in ima nekaj sposobnosti streljanja pri potegu na srednji razdalji. Prav tako izvaja odprte mete za tri točke - nekaj, kar Wade ni počel, preden je bil na klopi.

Stevens se lahko tudi zdrži proti večjim krilom v obrambi. Ne bo jih zaklenil, ampak jih bo prisilil, da delajo in ostanejo pred njimi, da jih pripravi do spornega udarca. Wade je v teh točkah v redu, Stevens pa ima moč, ki pomaga. Opazno je bilo videti, kako se je zdržal proti Butlerju. Butlerja ni izločil iz igre, vendar je bil dovolj velik, da je Butlerju preprečil, da bi se močno potegnil, namesto da bi zapeljal, da bi sprožil kontakt in izrisal prekršek. Z Wadeom na tem mestu bi Butler napadel.

Ricky Rubio se krepi

Rubio je odigral rekordnih 25 minut sezone proti Heat Friday in zaključil tekmo za Cleveland. To je znak, da Cavsi dodajajo več na njegov krožnik.

Še vedno pa je opazno zaradi tega, kako previdni so bili Cavsi z Rubiom, odkar je debitiral 12. januarja. V tej sezoni še ni igral zaporednega igralca. (Zadnja za Cleveland je naslednji teden in ni jasno, ali bo Rubio igral na obeh tekmah.) Pred petkom je bil njegov rekord v sezoni v minutah v sredo 22 minut. Vključno s petkom je v vsej sezoni odigral le enkrat več kot 20 minut.

Rubio še ni popolnoma nazaj – še vedno se giblje kot 32-letnik, ki se po drugem letu ACL v igri vrača na polno. Njegove žaljive številke niso dobre.

"Prihaja tja," je v začetku tega tedna dejal glavni trener Cavsov JB Bickerstaff. »Um, veš, spet bo šlo za priložnosti zanj in samo, veš, ritem in čas in vse te stvari. Mislim, da bo še naprej postajal boljši, ko bo imel več minut, več priložnosti s soigralci, več ponavljanja proti nasprotnikom in podobne stvari. Zato mislim, da gre v pravo smer, vendar mislim, da še ni stoodstotni Ricky.”

Toda ve, kje mora biti v obrambi, in igra na veliko – njegov okvir mu omogoča, da zdrži pri pogonih in preklopih, ko konča na krilih. Napad mora še vedno nastopiti, da postane Rubio, kot ga Cavsi potrebujejo, da zadene njihov rob. Toda večja minutaža nakazuje, da Cavsi menijo, da je fizično prišel do točke, ko je to mogoče.

Cavsi menijo, da so jim usojeni četrti nosilci

Če izvzamemo nekaj nepričakovanega, se Cavs proti Knicks v dvoboju 4-5 zdijo zaprti.

Na četrtem mestu so Cavsi 2.5 tekme prednosti pred Knicksi – razumna prednost s 13 tekmami pred koncem. Cleveland za tretjim nosilcem Philadelphio zaostaja tudi 3.5 tekme. Cavsi so se znašli vmes.

Lahko bi se spremenilo. Glede na moč na razporedu imajo Cavsi najlažji preostali razpored od vseh NBA v ligi NBA. 76ers imajo tretji najtežji urnik; tshe Knicksi imajo osmo najlažjo. Cleveland prav tako gosti Philadelphio 15. marca in Knicks 31. marca. Obe tekmi bi lahko vplivali na lestvico.

Toda to bi bilo divje nihanje. Ko so Cavsi 10. marca izgubili proti Heatom, so 76ers premagali Trail Blazers, Joel Embiid pa je dosegel zmago. Ta dan je le še utrdil položaj v končnici.