Norvežan Casper Ruud doseže finale US Open in si lahko prisluži prvo mesto na svetovni lestvici

Včasih lahko ena točka spremeni ton celotnega teniškega dvoboja.

Tako se je zdelo, ko sta se Casper Ruud in Karen Khachanov ukvarjala s 55 žogicami, ki so navijače stadiona Arthur Ashe držale na robu svojih sedežev 1 minuto in 19 sekund, končalo pa se je tako, da je Khachanov s forhendom zadel mrežo v mrežo. točko v prvem nizu polfinala OP ZDA.

Ruud, 5. nosilec iz Norveške, je skoraj tri ure udarjal s forehandi od znotraj navzven in zmagal v dvoboju nad Rusom s 7-6(5), 6-2, 5-7, 6-2, do napredoval v svoj drugi finale turnirjev za grand slam. On izgubil finale OP Francije proti Rafaelu Nadalu v nizih v začetku tega leta. Khachanov je padel na 0-19 proti najboljšim 10 igralcem.

"Po Roland Garrosu sem bil seveda izjemno srečen, a hkrati dovolj skromen, da sem mislil, da bi bil to lahko moj edini finale na Grand Slamu v karieri," je dejal na igrišču. "To ni enostavno, zato sem tukaj spet nazaj nekaj mesecev kasneje, tako da se zdi, da ni opisati z besedami."

V nedeljskem finalu se bo Ruud pomeril z zmagovalcem drugega polfinala med 3. Carlosom Alcarazom in 22. Francesom Tiafoejem.

Če Tiafoe zmaga v polfinalu, Ruud se bo povzpel na prvo mesto na svetovni lestvici. Če Alcaraz zmaga, bosta z Ruudom v finalu igrala za prvo mesto na lestvici in naslov.

Ruud želi postati tretji zaporedni moški, ki je osvojil svoj prvi veliki turnir na OP ZDA po Dominicu Thiemu (2020) in Daniilu Medvedjevu (2021). Razen teh dveh sta Nadal in Novak Đoković osvojila 15 od zadnjih 17 velikih turnirjev.

Reli s 55 žogicami je med najdaljšimi, ki so jih kdaj zabeležili. Bjorn Borg in Guillermo Vilas sta v finalu OP Francije leta 86 dosegla 1978 žogic, poroča ESPN. Točko in naslov je osvojil Borg, eden od treh Skandinavcev - skupaj s kolegoma Švedoma Matsom Wilanderjem in Stefanom Edbergom -, ki so držali prvo mesto na svetovni lestvici. Ruud bi bil četrti in prvi iz Norveške.

Način, kako se je končal prvi niz, je zagotovo terjal čustveni davek na Khachanovu, ki je premagal Nicka Kyrgiosa v težkem četrtfinalu petih nizov in prišel do svojega prvega polfinala na turnirju Slam. V polfinale se je uvrstil z 88 asi, kar je največ med polfinalisti, proti Ruudu pa jih je zbil še 16, sam pa je zdrobil 10 asov.

Toda Ruud ga je šestkrat zlomil, od tega enkrat v začetku drugega niza. Drugi niz se je končal, ko je Khachanov med še enim relijem dolgo zadel forehand.

Ruud je v drugem nizu osvojil 30 od 41 točk in vseh 16 osvojil na svoj servis.

Kljub razočaranju Khachanova je Ruud ob koncu tretjega niza popustil zbranost in Khachanov ga je zlomil v 12. igri, ko je Ruud s kratkim forhendom zadel mrežo.

Ruud je nato v tretji in peti igri četrte zmagal Rusa in povedel s 4-1. Zaprl je na svoj servis, pri čemer je zadel izjemen forehand drop shot na meč točki, pri čemer je množica kmalu zavpila "Ruud".

Medtem ko nekateri Ruuda zaradi uspeha na tej podlagi označujejo za igralca na peščeni podlagi, pravi, da to ni res in da lahko igra — in zmaguje — na kateri koli podlagi.

"Mislim, da če pogledate ta turnir, US Open, in nekaj igralcev, ki so znani kot igralci na pesku, recimo Rafa in Thiem, sta oba zmagala tukaj in Rafa je zmagal štirikrat," je dejal Ruud. .

"Ko pogledate steno prvakov v slačilnici tukaj, vidite, da je veliko različnih igralcev, ki so osvojili ta turnir. To je Grand Slam v zadnjih 18 ali 19 letih, ki je imel več zmagovalcev kot ostali, ker ne vem zakaj, vendar mislim, da je na tem mestu nekaj posebnega. Letos sem skoraj prepričan, da bo tukaj tudi nov prvi zmagovalec.

»To kaže, da je to mogoče narediti tukaj v New Yorku. Predvidevam, da je to nekakšno mesto sanj, in predvidevam, da mi to pomaga pri moji igri in moji motivaciji.”

Ruuda trenira njegov oče Christian Ruud, ki je dosegel kar 39. mesto na svetu. Christian se je strinjal, da njegov sin ni le umazan igralec.

"Mislim, da v bistvu na Norveškem poleti veliko igraš na glini in njegov slog igre morda bolj ustreza glini," je dejal. »Torej na začetku je bilo bolj podobno temu, da bi se poskušal povzpeti na lestvici, nato pa želiš igrati izzivalce na pesku in on je nekako preveč igral na pesku, ker je želel doseči ta cilj in biti med prvih 100 in igrajo na večjih turnirjih.

»Nikoli ni bilo tako, kot da ne bi mogel igrati na trdi podlagi, ker pozimi igramo na trdi podlagi. Več ko igraš na trdi podlagi, bolj samozavesten si. Zlasti če igraš na velikih turnirjih proti dobrim igralcem, moraš malo zgraditi samozavest. Zato mislim, da gre le za samozavest.

"Čeprav njegov slog igre nekoliko bolje ustreza glini, se je servis izboljšal in tudi forehand dobro deluje na trdih igriščih ... Na trdih igriščih lahko igra odlične tekme."

S še eno zmago na trdi podlagi bo postal prvak OP ZDA.