Maroko prva afriška reprezentanca v zadnjih štirih po zmagi proti Portugalski z 1:0

Maroko se je branil in nato še nekaj branil. Z dvema zgoščenima linijama pred svojim vratarjem Yassinom Bounoujem so Maročani znova zadovoljni z ublažitvijo pritiska, a ko so se zlomili, so to storili z vrtoglavo hitrostjo in pogosto povzročili veliko nevarnost v zadnji tretjini. To je bil načrt, ki je prinesel uspeh proti Španiji in znova proti Portugalski, ko je v 42. minuti Youssef En-Nesryi zadel za zmago z glavo, zadetek, ki je stadion Al Thumama, maroška mesta, regijo Magreba in arabski svet poslal v šok. blaznost.

Predvsem, tudi če upoštevamo maroško amaziško in arabsko kulturo, je bila to zmaga Afrike. Prvič v zgodovini ima celina svojega predstavnika v zadnjih štirih tekmah svetovnega prvenstva. Nobena afriška ekipa še nikoli ni šla dlje od zadnjih osmih turnirjev. Leta 2010 sta Luis Suarez in Urugvaj z enajstmetrovke zlomila srca Gane. Senegal je prišel do četrtfinala leta 2002, dvanajst let po tem, ko je Anglija na istem delu svetovnega prvenstva leta 1990 izločila Kamerun.

Toda tukaj je malo opazovalcev dalo priložnost Maroku po njegovem burnem nastajanju, ko je odpustil glavnega trenerja Vahida Halilhodžića in težkem žrebu v prvem krogu. Toda proti Hrvaški, Belgiji, Kanadi in Španiji so Severnoafričani dokazali, kako izjemno stran imajo. Maroko je imel najboljši obrambni rezultat na svetovnem prvenstvu. Vendar pa je odhod Romaina Saissa pomenil, da so trije izmed štirih branilcev Maroka izpadli iz te tekme. Kako dolgo bi se Maroko še lahko uprl? V frenetičnem drugem polčasu se je Portugalska utaborila na polovici Maroka, Cristiano Ronaldo pa se je vrnil na stran kot zamenjava. Na koncu se je zdelo, da Fernandu Santosu ni preostalo drugega, kot da se obrne na svojega zvezdnika.

Pritisk na maroško zaledje je bil neizprosen. Hakim Ziyech je bil naslednji igralec, ki je odšepal. Maroko je bil fizično izčrpan. Bi lahko ekipa trenerja Walida Regraguija zdržala še 12 minut? Ni se še zlomilo. Joao Felix se je spustil s silovitim strelom, ki ga je Bounou odlično obranil z eno roko. Portugalska je nato zahtevala enajstmetrovko proti Jawadu El-Yamiqu. Evropejci so se izognili, kljub temu pa se je Maroko trdno branil.

Nadomestni Walid Cheddira je bil izključen, dvakrat zaporedoma prejel rumeni karton. Dodanih je bilo osem minut – osem minut je Maroko ločilo od zgodovine svetovnega prvenstva. Njena obramba se je premikala usklajeno, pokrivala, drsela, se lotevala in frustrirala Portugalsko. Na stranski črti je Santosov izraz izdal paniko. In potem, ko so noge utrujene, živci načeti in telesa bežijo v prazno, je sodnik Facundo Tello zapiskal zadnji žvižg. V solzah je Ronaldo odkorakal v garderobo, a to ni bilo pomembno. S skoraj nadčloveškimi napori je Maroko zmagal. Odmevala je vzdržljivost, pogum in povezanost. Celina je imela zdaj svoje junake.