Poškodba Marca Reusa je zasenčila zmago Borussie Dortmund nad Schalkejem

Borussia Dortmund je zmagala na Revierderbyju proti tekmecu Schalkeju, vendar je izgubila kapetana Marca Reusa. Youssoufa Moukoko je dosegel edini gol na tekmi (79') pred 81,100 obiskovalci v razprodanem SIGNAL IDUNA Parku.

Rezultat je Dortmund katapultiral na prvo mesto – vsaj do tekme Union Berlin in Freiburg kasneje v nedeljo. A veselje ob zmagi je močno zasenčila poškodba kapetana Reusa. 32-letni ofenzivni vezist si je v 28. minuti zvil gleženj, štiri minute kasneje pa so ga morali odnesti z igrišča.

To je tragedija. Reus je bil v zadnjih dveh sezonah večinoma brez poškodb, vendar ima zgodovino, da je tik pred večjim turnirjem dobil napako. Svetovno prvenstvo v Katarju je oddaljeno le še dva meseca, zato obstaja bojazen, da bi lahko kapetan Dortmunda znova izpustil veliko prvenstvo.

"Ničesar pozitivnega ni za odnesti," je na vprašanje o Reusovi poškodbi dejal ofenzivni vezist ameriške moške reprezentance Giovanni Reyna. "Očitno je zelo pomemben igralec za nas. Ne vem resnosti, vendar bo nekaj časa odsoten. Toda imamo veliko napadalnih igralcev, ki lahko upam, da zapolnijo praznino.”

Ameriški vezist je zamenjal Reusa in imel v 81. minuti veliko priložnost za podvojitev vodstva Dortmunda. Kljub vsem negativnim posledicam poškodbe Reusa je Reynova vrnitev na polno kondicijo pozitivna novica za črno-rumene, saj bo Američan igral pomembno vlogo pri zapolnjevanju praznine, ki je nastala zaradi poškodbe.

Reynina vrnitev v polno kondicijo pa ni bila edina pozitivna točka tekme. Zdelo se je, da je glavni trener Edin Terzić iz porazov proti Man Cityju in RB Leipzigu potegnil prave zaključke.

Če ne upoštevamo poškodbe, je bila to zahtevna tekma za Dortmund proti dobro organizirani obrambi Schalkeja. "V prvem polčasu smo se trudili ustvariti veliko priložnosti za gol, kljub temu, da smo uspeli prodreti v zadnjo tretjino," je dejal glavni trener Edin Terzić. »Vedeli smo, da bo to čustvena tekma, in s tem izzivom smo se soočili iz oči v oči. Vse je šlo za tri točke in to so najslajše tri točke, ki smo jih lahko osvojili v tej sezoni.”

Še posebej boli rezultat proti Cityju. Zdelo se je, da je Terzić sprejel napačne odločitve v zadnjem delu tekme glede menjav in zapravil vodstvo z 1:0. V soboto je bilo obratno, saj je Terzić prinesel zmago v obliki Moukoko in Karima Adeyemija. "Adeyemi in jaz sva nastopila in lahko prinesla svež veter na svojo stran," je po tekmi dejal Moukoko.

"Zelo mi je odleglo," je dejal Moukoko, ko so ga vprašali o njegovem udarcu z glavo, s katerim je zmagal Dortmund. "Za to situacijo sem treniral s Terzićem in vesel sem, da je v tej situaciji uspelo."

Če odmislimo zmago na derbiju, je gol Moukoka velika pozitiva za Dortmund. 17-letnik velja za največjega talenta kluba in je v tej sezoni dosegel gol vsakih 78 minut za Dortmund – statistika, ki je videti veliko boljša, če zanemarimo, da je Moukoko v šestih tekmah dosegel le dva gola.

Moukokov razvoj je pravzaprav postal pomembna razprava v klubu v zadnjih nekaj mesecih. Najstnik je bil nezadovoljen z minutažo in prihodom Anthonyja Modesta, s katerim je klub podpisal pogodbo namesto Sébastiena Hallerja; francoski napadalec trenutno okreva po raku na modih.

Zato ni bilo naključje, da je Moukoko izpostavil svoj napredek pri podaji žoge z glavo. Dortmund je razlog za podpis najprej s Hallerjem in nato z Modestejem bila njihova zračna sposobnost. "Vsak dan treniram udarce z glavo," je dejal Moukoko. "Terzić vedno najde način, da me integrira, ne glede na to, ali vstopim s klopi ali začnem."

Tudi 17-letnica bo tako kot Reyna pozvana, naj prevzame večjo vlogo, če bo Reus odsoten dlje. Moukoko lahko zagotovo igra na obeh krilih, pa tudi za Modestejem ali z Adeyemijem oblikuje dvostranski napad.

Moukokova uspešnost je bila torej pozitivna. A bilo je še več. Medije so prosili, naj ne poizvedujejo o napadalčevi pogodbeni situaciji, sam Moukoko pa je namignil, da kmalu ne bo šel nikamor. »Nočem pritiskati nase; Imam čas in moj čas [tu] še zdaleč ni potekel.”

Kljub poškodbi Reusa se trenutno zdi, da pozitivne strani odtehtajo negativne v Dortmundu. Črno-rumeni imajo tri točke prednosti pred tekmecem Bayernom in zdi se, da se krepijo mladi talenti, kot sta Reyna in Moukoko, kar daje upanje, da bi klub lahko nadomestil Reusovo odsotnost.

Manuel Veth je gostitelj Bundesliga Gegenpressing Podcast in Area Managerjem ZDA na trg prenos. Objavljen je bil tudi v Guardianu, Newsweeku, Howlerju, Pro Soccer USA in več drugih izdajah. Sledite mu na Twitterju: @ManuelVeth