Magnus Carlsen tretjič osvojil šahovsko trojno krono – po dramatičnem letu in škandalu z goljufanjem Niemanna

Magnus Carlsen ima zdaj vse tri naslove svetovnega šahovskega prvaka, potem ko je ta teden v Almatiju v Kazahstanu osvojil tako naslov svetovnega prvaka v hitropoteznem kot svetovnem prvenstvu v brzometnem šahu, s čimer je Carlsen že tretjič osvojil vse tri naslove svetovnega šahovskega prvaka.

Ključna dejstva

Carlsen, 32 let, končano pred velemojstrom Hikarujem Nakamuro v petek osvojil naslov svetovnega prvaka v blitzu, s čimer je dopolnil svojo zmago na svetovnem prvenstvu v hitrem teku v sredo in si zagotovil tri glavne šahovske naslove svetovnega prvaka.

carlsen trdil, svetovnem prvenstvu v klasični klasiki novembra 2021, ko je premagal velemojstra Iana Nepomniachtchija – vključno z eno zmago v igri s 136 potezami, kar je najdaljša igra v zgodovini svetovnega prvenstva.

Po zmagi tako v rapidu kot v blitzu je Carlsen še vedno edini igralec, ki je oba zmagal v istem letu, po Mednarodni šahovski zvezi.

carlsen šalil na Twitterju, da bo "kmalu potreboval več rok", potem ko je na prste preštel svojih zdaj 15 svetovnih naslovov.

Ključni citat

"Do neke mere je Blitz naslov zelo pomemben, ker se [osvoji na turnirju z] več krogi," Carlsen je dejal v objavi v petek nakazuje, da je bil njegov najnovejši naslov najbolj zaželen, in dodal, "kar zadeva klasično prvenstvo [gre], sem ga osvojil, vendar ni bil dovolj drag, da bi se ga držal."

Ključno ozadje

Carlsen, ki je leta 2010 postal najmlajša oseba na prvem mestu na svetu, še naprej dopolnjuje svojo dediščino kot eden najboljših šahistov vseh časov. Njegov rating 2882 leta 2014 ostaja najvišji v zgodovini šaha in trenutno znaša 2859 v klasičnem, 2839 v rapidu in 2852 v blitzu, po Mednarodni šahovski zvezi. Kljub nedavnemu uspehu je Carlsen opozoril, da leta 2023 ne bo branil naslova svetovnega prvaka v klasiki, po za Chess.com, ki navaja manj užitka med turnirskimi tekmami.

Tangent

Odvetniki, ki zastopajo Carlsen in Chess.com prosil zvezni sodnik v začetku tega meseca zavrgel 100 milijonov dolarjev vredno tožbo, ki jo je vložil velemojster Hans Niemann, ki ga je Carlsen obtožil varanje na turnirskih tekmah v začetku tega leta. Carlsen je trdil, da Niemann "ni bil napet ali celo popolnoma osredotočen na igro" med turnirjem v St. Louisu in dodal, da je Niemann delal sumljive poteze.