Lyon Stun je lastnik Barcelone, ki bo dosegla rekordni osmi naslov ženske lige prvakov

Olympique Lyonnais je ponovno osvojil naslov ženske lige prvakinj, ko je premagal branilko naslova FC Barcelono, ki je pred tem v sezoni pometla vse pred njimi, le da je premagala ekipo, ki je še nikoli ni premagala.

V dveh sezonah je Barcelona na nepomembnih tekmah doživela le tri poraze, ko si je prebila pot skozi špansko ligo in ligo prvakov ter v lanskem finalu s 4:0 uničila angleškega prvaka Chelseaja. Vendar pa niso nikoli premagali Lyona, ki jih je na prejšnjem srečanju v finalu tekmovanja 4 premagal s 1-2019.

To je bil prvi finale Barcelone proti takrat prevladujoči sili v evropskem klubskem nogometu. Zdaj, po petih zaporednih zmagah v tekmovanju, je Lyon v prejšnji sezoni odstavila Barcelona in slog, s katerim je katalonska stran premagala vse nasprotnike v tej kampanji, s prostim slogom podajanja, proti kateremu nasprotniki niso imeli odgovora, spodbudil mnoge, da so verjeli, da so bili oni, ne Lyon, zdaj velesila v ženski igri.

Potem ko so v svojih dveh prejšnjih krogih Lige prvakov UEFA postavili svetovni rekord udeležbe na svojem domu Camp Nou, je najmanj 13,000 navijačev iz Barcelone odpotovalo iz Španije v severno Italijo, da bi se udeležili tekme, kar je gibanje navijačev nogometa brez primere, da bi si ogledale klubsko tekmo. To v primerjavi s 3,500 imetniki vstopnic iz Francije v množici 32,257.

Ko pa sta se v današnjem težko pričakovanem finalu končno pomerila iz oči v oči, se je zdelo, da Lyon ni izgubil ničesar od strani, ki je v finalu 30 proti Barceloni v 2019 minutah dosegla štiri gole in znova zmagala v uničujoči prvi tekmi. -polčasa za vodstvo s 3-0 pred Barcelonino svetovno igralko leta, Alexia Putellas je tik pred odmorom potegnila en gol nazaj.

V drugem polčasu ni bilo več zadetkov, saj je Lyon vztrajal, da si je povrnil evropski naslov in postal evropski prvak neverjetno osmič v dvanajstih sezonah. Kapetanka Wendie Renard, ki je postala prva nogometašica v zgodovini, ki je igrala v desetih finalih evropskega pokala, je pokal dvignila rekordno osmič.

Odločilni drugi zadetek Lyona je dosegla rekordna strelka vseh časov Ada Hegerberg, ki je leta 2019 dosegla tudi hat-trick proti FC Barceloni. Njen 59. zadetek na tekmovanju, z glavo z glavo v 23. minuti, je pomenil, da je je zdaj zadel v štirih različnih finalih evropskega pokala, podvig, ki ga je nazadnje dosegel veliki Alfredo Di Stefano, ki je med letoma 1956 in 1960 dosegel pet zaporednih finalov za Real Madrid.

Ameriška reprezentanca Catarina Macario je v 33. minuti dodala tretjino in postala prva ženska iz svoje države, ki je zadela v UEFA.
EFA
Finale ženske lige prvakinj. Macario je skupaj s soigralko Lindsay Horan postal šele četrta in peta igralka ženske reprezentance Združenih držav Amerike, ki je postala zmagovalka lige prvakov po Aliju Kriegerju in Gini Lewandowski, ki je leta 1 igrala za 2008. FFC Frankfurt in Alexu Morganu, ki je igral za Lyon leta 2017. .

Trenerka Lyona Sonia Bompastor se je zapisala tudi kot prva trenerka, ki je vodila svojo ekipo do zmage na tekmovanju, odkar je Martina Voss-Tecklenburg vodila Duisburg do naslova leta 2009. Kot kapetanka prvih dveh zmagovalnih ekip Lyona v letih 2011 in 2012 bo Bompastor tudi kot prva ženska, ki je igrala in trenirala ekipo, ki je zmagovalka ženske lige prvakinj UEFA.

Pred tekmo je Bompastorjeva vztrajala, da bi se njena stran lahko vsilila Barceloni, medtem ko je ohranila, da "čarovnik nikoli ne razkrije svojih trikov". Nato je priznala, da je bil »pogovor moje ekipe zelo enostaven. To je najlepša tekma in najlepše tekmovanje, o katerem klub lahko sanja. Že na začetku je bila ideja, da bi nanje pritisnili in jih prisilili v obrambo z visokim blokom."

O Hegerbergu je Bompastor dejal: »Ada je ena od vodij skupine. Je močna, je zgledna. Je zelo profesionalna, tako na igrišču kot tudi zunaj njega. Vesel sem zanjo, saj je, kot veste, preživela zelo težke čase s svojo poškodbo."

"Vrnila se je z nivojem, ki ji je omogočil, da si je povrnila samozavest, vendar se je res morala zelo potruditi, da je nocoj prišla tja, kjer je. Danes zvečer je dosegla gol, pokazala je tudi, da je vodilna in vodila proti tej ekipi Barcelone. Vesel sem zanjo, zase in klub, da je spet v najboljših močeh.”