Joey Logano prevzema vlogo veterana v bitki za prvenstvo

Joey Logano je star komaj 32 let, a je veteranski obraz štirih voznikov, ki se to nedeljo na dirkališču Phoenix Raceway potegujejo za naslov prvaka serije Nascar Cup.

Logano je v svoji 14. sezoni s polnim delovnim časom v prvi ligi Nascar in želi osvojiti svoj drugi naslov prvaka. Ne samo, da je prepričan v sposobnost svoje ekipe Team Penske, da zmaga v nedeljo, ampak se zaveda, da ima prednost pred prvakom iz leta 2020 Chaseom Elliottom, Christopherjem Bellom in Rossom Chastainom.

"Mislim, da bomo zmagali," je dejal Logano, ki je utrdil svoje mesto v Championship 4 z zmago na dirkališču Las Vegas Motor Speedway 16. oktobra. "Ne proslavljamo dejstva, da smo v Championship 4. Želimo proslavljati, ko bomo prvaki."

Logano je edini voznik v Championship 4, ki je zaklenil svoje mesto za Phoenix pred dirko prejšnji vikend na Martinsville Speedway. Njegovi trije tekmeci niso vedeli, ali se bodo potegovali za naslov prvaka, dokler ni v nedeljo zvečer zavihrala karirasta zastava.

Prednost ima Logano. Pojasnil je.

"Takoj, v ponedeljek po Vegasu, smo sestavili načrt, kako bomo zmagali (pri Phoenixu)," je dejal Logano. "O katerih stvareh se moramo pogovarjati v naslednjih dveh tednih in pol, o izvedbi načrta, ki smo ga sestavili, o tem, kako izboljšati naš avto in zagotoviti, da je ekipa pripravljena."

Samo 16 voznikov je osvojilo dva ali več naslovov prvaka serije Nascar Cup, zadnji, ki mu je to uspelo, je bil leta 2019 Kyle Busch, ki je trenutno edini voznik na tem področju z več naslovi. Logano je osvojil naslov prvaka leta 2018, vendar verjame, da je tokrat odločilno število njegovih 506 startov v karieri.

Trije vozniki, ki dirkajo proti Loganu za naslov prvaka, imajo skupaj enako količino izkušenj kot on. Elliott ima za seboj sedem polnih sezon, Chastain štiri in Bell tri.

Še pred osmimi leti je bil Logano mlad, neizkušen obraz v bitki za naslov prvaka. Vstopal je v svoj prvi Championship 4, potem ko so ga leta hvalili kot enega najboljših obetov v zgodovini tega športa. Član Nascarove dvorane slavnih Mark Martin si ga je celo prislužil vzdevek »Narezani kruh«, ker je bil najboljša stvar, ki jo je kdo kdaj videl v razvojnih oddelkih.

Logano je potreboval več sezon in prestop iz Joe Gibbs Racinga v ekipo Penske, da je utrdil svoj status vrhunskega dirkača. Odkar se je leta 2013 pridružil Penskeju, ima Logano 28 zmag, vključno z Daytono 2015 500. Leta 2015 je zmagal na šestih dirkah kariere.

"Lepo je biti tako dolgo zraven," je rekel Logano. »To izkušnjo lahko uporabim sebi v prid. Še vedno sem star 32 let. To je prijetno mesto za bivanje in to je edinstveno mesto za bivanje. Ni drugega tekmovalca, ki ima toliko krogov kot jaz in je dokaj mlad. To je nekaj, kar lahko izkoristimo v našo korist ta vikend.”

Letos ima Logano tri zmage (Darlington, Gateway in Vegas) za seboj in 16 najboljših 10. To je bilo le povprečno leto za prvaka 2018, ki je imel tisto sezono povprečno oceno 10.7.

Ko se Logano pripravlja na zadnjo dirko leta, uporablja dokumentarne serije USA Network Nascar Dirka za naslov prvaka spoznati svoje vrstnike.

"Zame je zanimivo tudi kot tekmovalca, ko sedim in to gledam," je dejal Logano. »Vidim, kako se moji tekmovalci pripravljajo na dirko in kakšno je njihovo tedensko življenje. Zanimivo je bilo videti.

»Ne vem, ali bom kaj uporabil proti njim, a zanimivo je videti, kako različna so naša življenja. Najine službe so enake, a najina življenja ne bi mogla biti bolj različna.”

In za nameček je Logano tako prepričan v upanje na naslov, da že razmišlja, kako bi se lahko še bolj zabaval kot po svojem prvem prvenstvu.

Logano je rekel: "Upajmo, da bo drugič tako dobro."

Nascarjeva prvenstvena dirka v Phoenixu se začne v nedeljo, 6. novembra, ob 3 ET. na NBC.