Glavni trenerji bi se morali pripraviti na več časa za poškodbe svetovnega prvenstva

Ko se je po 90 minutah na uvodni tekmi Anglije za svetovno prvenstvo proti Iranu pojavila tabla četrtega sodnika, so bili številni navijači presenečeni, ko so videli številko deset na njej.

Drugi polčas je bil razmeroma brez prekinitev, a to ni preprečilo, da se na koncu odigra 14 minut podaljška.

Velik podaljšek v prvem polčasu zmage Anglije s 6:2 je bil bolj pričakovan po poškodbi glave iranskega vratarja Alireze Beiranvanda. Namesto šest ali sedem minut pa je bilo dodatka prvega polčasa 15 minut.

Anglija proti Iranu je imela skupaj 29 minut dodatnega časa zaradi poznih golov v obeh polčasih.

To je bil trend doslej na svetovnem prvenstvu, saj sta Nizozemska in Senegal v drugem polčasu igrala enajst minut dodatka, ZDA pa so igrale podobno količino v drugem polčasu tekme proti Walesu.

V povprečju je bilo na prvih štirih tekmah svetovnega prvenstva v Katarju 2022 po 17.5 minute sodnikovega dodatka.

To je trend, ki se bo verjetno nadaljeval. Vodja sodnikov FIFA, Pierluigi Collina, je pred tem dejal, da bo FIFA poskušala natančneje spremljati prekinitve v igri.

Natančna ustavitev ure za tekmo bo imela nekaj pozitivnih učinkov. To bi moralo zmanjšati količino zapravljanja časa, ki jo počnejo nekatere ekipe, ko zadržijo neodločeno ali zmanjšajo vodstvo.

Ekipe lahko pogosto izgubljajo čas skozi igro, nato pa vidijo, da se na tabli četrtega sodnika prikažejo tri ali štiri minute. Toda z vsako prekinitvijo, ki je zdaj dodana v igro, je manj verjetno, da bodo ekipe pridobile prednost z zapravljanjem časa.

Po drugi strani pa, če se bo ta trend velikih podaljškov nadaljeval, bodo nogometne tekme dejansko daljše kot prej.

Če bi imela običajna tekma približno eno ali dve minuti sodnikovega dodatka v prvem polčasu in tri ali štiri minute v drugem polčasu, potem bi lahko dodaten čas dodatka na svetovnem prvenstvu do sedaj znašal približno polovico tekma do konca osmine finala.

Ta dodatni nogomet bi lahko še bolj utrudil igralce in povzročil več napak pozno v tekmah, ko začne utrujenost vplivati ​​na koncentracijo.

Glavni trenerji bodo potrebovali načrt za spopadanje s tem.

Prvič, poskusili bi preprečiti pojav utrujenosti z uporabo vseh petih menjav med igrami.

Doslej so le Anglija, Iran in ZDA izkoristile vseh pet menjav (Iran jih je zaradi pravila o pretresu možganov šest), angleški selektor Gareth Southgate pa je do 76. minute uspel opraviti vse menjave in svojim napadalcem privoščil počitek. pred tekmo proti ZDA.

Če bodo rezultati uspešni, bi možnost rotacije svoje ekipe za zadnji krog iger v skupini lahko nekaterim glavnim trenerjem prinesla prednost pozneje na turnirju.

Ekipe z veliko globino moštva bi prav tako lahko imele koristi, saj dodatni podaljški pomenijo, da bodo nadomestni ali rezervni igralci preživeli več časa na igrišču, kot bi ga sicer, zato je bolj verjetno, da bo kakovost teh igralcev vplivala na igre.

Zadrževanje ozkega vodstva bi lahko bilo težje, saj je za prejeti gol dovolj le en padec koncentracije.

Mehdi Taremi je v 102. minuti izvedel enajstmetrovko za Iran proti Angliji zadnji dosežen gol na svetovnem prvenstvu zunaj podaljškov ali enajstmetrovk. Ta gol bo spomnil Garetha Southgata na nevarnosti izklopa za en sam trenutek, a glede na to, da bodo igralci bolj verjetno občutili posledice utrujenosti, bodo morali trenerji pogledati, kako lahko svoje strani ob koncu tekme ohranijo osredotočene.

Ta dodatni podaljšek bi lahko spodbudil nekatera moštva, da si prizadevajo za drugi zadetek, da končajo tekme, namesto da poskušajo zadržati prednost enega zadetka deset minut dlje, kot so navajeni. Enako lahko nekatere taktike, kot je nenehen pritisk na nasprotnika, hitro utrudijo igralce in glavni trenerji bodo morda morali premisliti, kako uporabljajo takšne taktike.

Zdi se, da vsako svetovno prvenstvo povzroči nenavadnost ali spremembo pravila, ki jo morajo glavni trenerji upoštevati. Na tekmovanju v Rusiji 2018 je uporaba video pomočnikov sodnikov pomenila, da se ekipe niso mogle več tako zlahka izogniti "mehkim" prekrškom v kazenskem prostoru. Zdi se, da je na Katarju 2022 edinstven izziv, ki so ga pravila FIFA postavila glavnim trenerjem, sprememba merjenja časa.

Trenerji, ki znajo svoje igralce najbolje prilagoditi in pripraviti na dolga obdobja podaljška, bi si lahko zagotovili majhno prednost pred nasprotniki.