Gareth Bale in Združene države se po izenačenju svetovnega pokala v Walesu bolj poznajo

Združene države postajajo vse bolj seznanjene z zvezdniško kakovostjo Garetha Bala. 33-letna valižanska nogometna legenda je zdaj pustila pečat na največjem odru vseh, saj je njegov gol v drugem polčasu Walesu zagotovil izenačenje na uvodni tekmi svetovnega prvenstva proti USMNT.

Njegov zadnji prispevek za svojo reprezentanco je prišel le nekaj mesecev po tem, ko se je preselil v Los Angeles, da bi igral za ekipo Major League Soccer LAFC, ki ji je nedavno pomagal osvojiti prvenstvo MLS.

Bale postaja globalen, če že ni bil. Kot mnoge legende evropskega nogometa pred njim tudi on svoje igralske dni doživlja v Severni Ameriki. Njegov Wales, ki je na svetovnem prvenstvu uvrščen v isto skupino kot Združene države, bo samo povečal njegov ugled v regiji.

In čeprav je medsebojna tekma med obema državama že odigrana, bi lahko Baleove predstave v naslednjih tekmah proti drugima ekipama v skupini, Angliji in Iranu, še vedno vplivale na možnosti USMNT, da se uvrsti v izločilne boje.

Anglija je v drugi zgodnji tekmi skupine B premagala Iran s prepričljivo zmago s 6:2. Moštvo Garetha Southgata bo favorit za prvo mesto v omenjeni skupini, toda v Baleu v Walesu imajo igralca, ki lahko ustvari trenutek ali trenutke, da premaga katero koli ekipo.

V prvem polčasu proti Združenim državam pa je bil razmeroma tih. Od dveh igralcev, ki sta začela v napadu, se je glavni trener Walesa Robert Page odločil, da bo Daniel James odstopil ob polčasu, ko je spremenil svoj pristop in pripeljal 6-metrskega 5-metrskega strelca Keifferja Moora

Samo glede na udarec v prvem polčasu bi prav tako lahko bil Bale tisti, ki je naredil prostor visokemu strelcu. Oba valižanska začetna napadalca sta imela le 31 dotikov v prvem polčasu – James 15 in Bale 16.

Toda Bale na igrišču ponuja potencial. Potencialni trenutek v igri igralca, ki je v svoji karieri zbral zbirko trofej, mnoge od njih zahvaljujoč lastni individualni spretnosti v ključnih trenutkih.

Nazadnje je to dokazal pri LAFC, ko jim je pomagal osvojiti pokal MLS, zahvaljujoč izenačujočemu golu, doseženemu globoko v sodnikovem dodatku v podaljšku proti Philadelphii Union. Ekipa iz LA je zmagala v streljanju enajstmetrovk.

Morda je presenetljivo le to, da v tistem obračunu ni izvedel enajstmetrovke. LAFC je zmagal v štirih udarcih, tako da je morda Bale izgubil običajno pomembno peto mesto.

Vendar je moral na tem obračunu svetovnega pokala izvesti enajstmetrovko.

Baleov prihod v MLS v začetku leta 2022 je igri dodal dodatno razsežnost. Bil je eden od samo dveh igralcev v začetnih enajstericah, ki sta igrala svoj klubski nogomet v ameriški domači ligi, drugi je bil branilec USMNT Walker Zimmerman.

Par Zimmerman in Tim Ream – ki igra svoj klubski nogomet v Angliji za prvoligaša Fulham – si lahko skupaj z njihovim trenerjem Greggom Berhalterjem pripiše nekaj zaslug za neučinkovitost Walesa v prvem polčasu.

Hitrost Jamesa ni bila problem, čeprav so ZDA včasih delovale z visoko obrambno linijo. To je bilo odvisno od pričakovanja para centralnega branilca, pa tudi zmožnosti ZDA, da razbije stvari na sredini, tudi če je to pomenilo, da so občasno naredili napako ali prejeli čuden rumeni karton.

Tim Weah je Združenim državam zagotovil vodstvo v prvem polčasu z odličnim zaključkom enako dobre preskočne žoge Christiana Pulisica, vendar sta se oba igralca lige MLS v drugem polčasu spopadla, pri čemer je Zimmerman zrušil Bala v prostoru in prejel enajstmetrovko.

Včasih je nelagodje okoli igralcev, ki so zmagali na enajstmetrovki, ki jo izvajajo, vendar ni bilo dvomov o tem, kdo bo prevzel odgovornost za Wales.

Ameriški vratar Matt Turner je skočil v pravo smer in se celo dokopal do žoge, a je to samo še dodatno pokazalo, kako močan in prepričljiv je bil Balejev udarec s točke, ko je streljal v mrežo.

Wales je imel v drugem polčasu čudno občasno priložnost, prav tako kot ZDA v prvem. Nenazadnje, ko je imel Bale žogo okoli polovice proge, Turner pa je zapustil svoja vrata, le da ga je prekršil Kellyn Acosta, preden je lahko poskusil najti prazno mrežo. Remi je bil na koncu pošten izid dveh izenačenih ekip.

Za Bale je bilo vse kot običajno. Če kaj drugega, je bila po njegovih standardih razmeroma brezhibna igra, toda on bo obraz v vseh poročilih o tej igri po vsem svetu.

Še posebej v njegovem novem domu v klubskem nogometu, v Združenih državah Amerike, kar bo le še povečalo prepoznavnost tega vse bolj poznanega nogometnega zvezdnika.