Francija premaga Anglijo in napreduje v polfinale svetovnega prvenstva

Topline

Francija je v soboto v četrtfinalu svetovnega prvenstva premagala Anglijo z 2:1 po zadetku Francozov v 78. minuti le nekaj minut po tem, ko je Anglija izenačila po enajstmetrovki, s čimer je Francija poslala v polfinale, kjer bo igrala proti Maroku.

Ključna dejstva

Francoski vezist in zvezdnik madridskega Reala Aurelien Tchouameni je v 17. minuti zadel globoko po podaji Antoina Griezmanna in Francijo popeljal v zgodnje vodstvo.

Francoski vratar Hugo Lloris, ki se je soočil z angleškim napadom, je nato dve ključni obrambi opravil v nekaj minutah drug drugega, ubranil prosti strel Angleža Lukea Shawa, kmalu pa je sledil hiter strel angleškega napadalca Harryja Kana.

Kane je izkoristil enajstmetrovko proti Llorisu – dolgoletnemu soigralcu pri ekipi Premier League Tottenham Hotspur – osem minut v drugem polčasu je izenačil igro.

Kaneov gol je bil njegov 53. za angleško reprezentanco na mednarodnih tekmah – vključno s turnirji svetovnega prvenstva, evropskega pokala in lige narodov – s čimer se je Wayne Rooney izenačil z najboljšim strelcem Anglije vseh časov.

Anglija je ohranila prednost skozi večji del drugega polčasa, pri čemer se je Francija močno zanašala na Llorisa, da bi ubranila močno angleško ofenzivno fronto – Anglija je zadela 16 strelov na mrežo, kar je precej več kot osem Francije.

V 78. minuti pa je veteran francoski napadalec Oliver Giroud, ki se je vpisal v zgodovino z zmago nad Poljsko v osmini finala, postal član reprezentance. vodilni vseh časov strelec—je dodal še en gol, Francija pa je znova povedla.

Ob dveh priložnostih za zadetek za Anglijo pozno v tekmi, Kane je zgrešil enajstmetrovko visoko čez gol, medtem ko je Marcus Rashford v 100. minuti enajstmetrovke zgrešil visoko.

Tangent

V razburljivi tekmi prej v soboto, Maroko razburil Portugalsko 1-0 in tako postala prva ekipa arabskega naroda ali afriške države, ki se je uvrstila v polfinale turnirja. V začetku tega tedna je Maroko presenetil Španijo v obračunu v četrtfinalu. Edine afriške ekipe, ki so kdaj napredovale v četrtfinale, so bile Gana leta 2010, Senegal leta 2002 in Kamerun leta 1990. Država gostiteljica Katar se je v zgodovino zapisala na turnirju kot prva država gostiteljica odpraviti prvi s svetovnega prvenstva.

Ključno ozadje

Francija je osvojila svoj drugi naslov svetovnega prvaka v zadnji ponovitvi turnirja leta 2018, ko je premagala Hrvaško s 4:2 za vzhajajočim fenomenom Kylianom Mbappejem – prvim strelcem turnirja in 35. najbolje plačani športnik v svetu, po Forbes. Anglija, ki igra ločeno od Walesa, Škotske in Severne Irske, je zmagala le enkrat, in sicer leta 1966. Francija in Anglija sta se pred tem dvakrat pomerili na svetovnem prvenstvu leta 1966 in 1982, pri čemer je Anglija zmagala na obeh tekmah.

Kaj paziti

Francija se bo v polfinalu pomerila z Marokom v sredo ob 2. uri. Argentina in Hrvaška, ki je svojo četrtfinalno tekmo dobila v obračunu z Brazilijo, favoritom za zmago na turnirju, naj bi se pomerili v torek ob 2. uri. Ta tekma bi lahko bila zadnji nastop na svetovnem prvenstvu za dve nogometni legendi: hrvaškega kapetana Luko Modrića, ki igra kot vezist za Real Madrid, in Argentinca Lionela Messija, zvezdnika (in svetovnega napadalca). najbolje plačani športnik) za Paris Saint-Germain. Čeprav sta oba že igrala na finalni tekmi svetovnega prvenstva (Messi leta 2014 in Modrić leta 2018), nobeden ni zmagal na največjem svetovnem športnem dogodku.

Presenetljivo dejstvo

V tweet pred tekmo je francoski predsednik Emmanuel Macron vprašal britanskega premierja Rishija Sunaka, ali bo podprl Les Blues (vzdevek za francosko reprezentanco), če zmagajo, s Sunakom odgovarjanje: »Upam, da mi ne bo treba, vendar imaš dogovor. Veselimo se, da boste v naslednjem krogu zaostali za Tremi levi.” Britanski komik Ricky Gervais je po vrsti očitnih zgrešenih klicev proti angleškemu moštvu v prvem polčasu tweeted, "Ali so vsi uradniki Francozi?"

Nadaljnje branje

Subsajderji svetovnega prvenstva: Maroko premagal Portugalsko in postal prva afriška ali arabska država, ki se je uvrstila v polfinale (Forbes)

Vzdih olajšanja: Argentina je preživela osupljivo nizozemsko vrnitev in se uvrstila v polfinale svetovnega prvenstva (Forbes)

Kaj si ogledati v zadnjem delu svetovnega prvenstva: Messijeva zadnja borba, Neymar vs. Pelé, maroški tek za stoletja in več (Forbes)

Šokantno svetovno prvenstvo: Hrvaška izločila najljubšo Brazilijo, čeprav je Neymar izenačil Peléjev rekord po golih (Forbes)