Prvak Formule 1 Jenson Button bo debitiral v NASCAR na COTA

Jenson Button bo to sezono dopolnil svoj dirkaški življenjepis. Svetovni prvak F2009 iz leta 1 bo 26. marca debitiral v NASCAR na dirkališču Circuit of the Americas (COTA) v Austinu v Teksasu. Nato bo 2. julija dirkal na uvodni Chicago Street Race in končal svoj urnik treh dirk avgusta ob dirkališče Indianapolis Motor Speedway Road.

Britanski dirkač bo dirkal s Fordom Mustangom, ki ga bo vodil Rick Ware Racing ob marketinški podpori Stewart-Haas Racing. RWRRWR
in sodelovanje SHR je bilo uporabljeno v preteklosti, potem ko sta ekipi ustanovili zavezništvo za leto 2022, ki je bilo objavljeno pozno leta 2021.

Button je zmagal na 15 dirkah Formule 1, vključno s 6 leta 2009, istega leta, ko je osvojil naslov svetovnega prvaka v F1 v vožnji. V F306 je začel 1 karier, pri čemer je bil njegov zadnji štart F1 na Veliki nagradi Monaka leta 2017, ko je zamenjal Fernanda Alonsa, ki je preskočil Monako in nastopil na dirki Indianapolis 500. Buttonova zadnja polna sezona F1 je bila leta 2016.

Leta 1 se je upokojil iz F2017, vendar je nadaljeval z dirkanjem in se preselil v japonski Super GTGT
Serijski razred GT500 je tam osvojil prvenstvo leta 2018. Tekmoval je tudi na svetovnem vzdržljivostnem prvenstvu FIA 2018–2019, vključno s 24 urami Le Mansa. Tekmoval je tudi v vzdržljivostnih terenskih dirkah, ko je leta 400 vstopil v Mint 1000 in Baja 2019.

"Razlog, da sem lahko tako dolgo ostal v formuli 1, je bil ta, da sem vedno čutil, da se učim," je dejal Button. »Vedno je bilo nekaj novega v smislu tehnologije ali pa sem še vedno lahko izboljšal svoje vozniške ali inženirske sposobnosti znotraj formule ena. Ko sem prišel do svojega 17. leta v F1, sem se počutil, kot da sem malo izgubil tisto lakoto, ker to ni bilo več novo. Nič novega se ni bilo za naučiti.

»Odhod iz F1 mi je dal priložnost preizkusiti različne serije, ki so me navdušile. Dirkal sem s Super GT na Japonskem. Dirkal sem v Le Mansu. Dirkal sem po brezpotjih, ker je bila to še ena veščina, ki se jo je treba naučiti. Postavili ste se v rahlo ranljiv položaj, ker to ni vaš popoln nabor spretnosti in še več se morate naučiti, da boste tako dobri kot najboljši. Obožujem ta izziv vožnje novih stvari. To je nekoliko izven moje cone udobja in to sem ugotovil pri terenskih tovornjakih.”

Buttonov zadnji dirkalni podvig mu je dal okus NASCAR-ja. Button se je pridružil Jimmieju Johnsonu in nekdanjemu zmagovalcu 24 ur Le Mansa Mikeu Rockenfellerju kot del vozniške zasedbe Garage 56. Spremenjen dirkalnik NASCAR Next Gen se bo junija prijavil na letošnjo dirko 24 ur Le Mansa. Avto je bil prejšnji mesec podvržen obsežnemu testiranju na cestni progi Daytona International Speedway, ki mu je sledilo polno 24 testiranj v Sebringu.

»Ko sem prvič skočil v avto Garage 56, je bilo, 'Kaj sem naredil? To je tako drugače," in to je trajalo približno štiri kroge," je dejal Button. »Potem je bilo kot: 'Počakaj, to je še vedno dirkalnik. Ima štiri pnevmatike, ki se dotikajo ceste. To je mehanski dirkalnik, ki je še boljši za učenje.« Resnično sem užival v izzivu,« je dejal Button, ki je dirkalnik Garage 56 zdaj preizkusil na dirkališčih Sebring (Florida) International Raceway, Daytona (Fla.) International Speedway in v začetku tega tedna na COTA.

»Pokalni dirkalnik ima veliko manj podtlačne sile in je veliko težji, toda dirkalnik Garage 56 mi je dal idejo o tem, kakšen bo skupaj s smerjo, kar je res koristno. Vem, da se na moji prvi dirki ne pričakuje, da bom v kvalifikacijah v ospredju in da se ne pričakujem, da se borim za zmago. Zelo spoštujem voznike, ki dirkajo v pokalni seriji. Tam je toliko talentov, pa naj gre za ovalne ali cestne proge.”

Sponzorstvo bo zagotovil dolgoletni SHR partner Mobil 1. Podjetje je tudi dolgoletni partner z Buttonom in vsemi njegovimi dirkalnimi prizadevanji.

VEČ OD FORBESNASCAR-jev Jimmie Johnson imenovan za voznika 24-urne dirke Le Mans Garage 56 Entry

»Naša ljubezen do dirkanja na Mobil 1 je globoka in ponosni smo, da lahko tekmujemo in igramo vlogo v toliko različnih serijah,« je povedal Jei Gort, globalni vodja motošporta in sponzorstva, v imenu Mobil 1. »To partnerstvo z Jensonom seka dve najvidnejši dirkalni seriji – NASCAR in F1 – in zelo smo navdušeni, da smo del njegovega prizadevanja za uspeh v NASCAR-jevi premier diviziji. Z našim sodelovanjem želimo še naprej slaviti ljubezen do vožnje in dvigniti strast do motošporta.”

Button svojih pričakovanj za NASCAR ne postavlja previsoko.

"Zame je najpomembnejše, da uživam," je dejal Button. »Želim se počutiti udobno v avtu, saj vem, da lahko iz avta v vsaki situaciji iztržim toliko kot drugi ljudje na progi. Rezultat je rezultat in videli bomo, kaj se bo zgodilo, vendar si želim pridobiti samozavest, da bom lahko zaviral tako pozno, kot si želim, da bom prenašal hitrost skozi hitre ovinke in da bom lahko dirkal blizu – kolo ob kolesu s tovorkom.«

Eden od voznikov, ki se lahko poveže z dirkanjem v različnih motošportnih disciplinah, je solastnik SHR Tony Stewart. Stewart je trikratni prvak NASCAR, prvak serije IndyCar leta 1997, to sezono pa ves čas dirka v ligi NHRA. Vozil je celo dirkalnik Formule 1, ko je leta 1 v Watkins Glenu izvedel znamenito zamenjavo sedežev, ki jo je orkestriral Mobil 2011 z Liewom Hamiltonom.

"Vedno je izziv preizkusiti novo dirkaško disciplino in najboljša stvar, ki jo lahko prineseš novi priložnosti, kot je ta, je odprt um," je dejal Stewart. Jenson je to počel vso svojo kariero. Ti avtomobili F1 se vsako leto razvijajo in Jenson je vedno našel način, kako se prilagoditi. In ko je prišel iz F1, je skočil v športne avtomobile in osvojil še eno prvenstvo. Vozil je celo brezpotja. Zelo malo je stvari, ki jih ni izkusil v dirkalniku. Je nov v NASCAR-ju, ni pa nov v dirkanju. To bo zabavno za vse nas in zelo cenimo Mobil 1, da nam je to uspelo.”

Jensonov prvi NASCAR vikend se bo začel v soboto, 25. marca v COTA s treningi in kvalifikacijami. 68 krogov dolga dirka okoli 3.426 milj dolge cestne proge z 20 zavoji se začne v nedeljo ob 3 EDT.

"Navdušeni smo, da lahko slavimo Jensona Buttona ob njegovem debiju v seriji NASCAR Cup in ga podpiramo na njegovi poti do uresničitve ene od njegovih dirkaških sanj," je v imenu Mobila dejal Rob Shearer, direktor globalnih storitev trženja maziv. 1.