Angleške ženske pišejo zgodovino, ko je Kellyjeva gol po podaljšku zapečatila evropsko slavo

Z golom Chloe Kelly v podaljšku je Anglija premagala Nemčijo z 2:1 in na senzacionalen način osvojila Euro 2022 na nabito polnem stadionu Wembley.

Pred rekordno množico 87,192 gledalcev je Kellyjeva zmagovalka v 110. minuti zagotovila Angliji prvi večji mednarodni uspeh, odkar je moška ekipa leta 1966 zmagala na svetovnem prvenstvu.

"To je najbolj ponosen dan v mojem življenju," je dejala kapetanka Leah Williamson, potem ko je dvignila pokal. »Zapuščina tega turnirja je sprememba v družbi. Vse smo združili in imamo ljudi na igrah. Želimo, da ljudje pridejo na igre WSL, a zapuščina te ekipe so zmagovalci in to je začetek potovanja.”

V finalu za veke je Ella Toone popeljala levinje naprej z odličnim lobom takoj po uri po prvem polčasu brez golov, a zabavnem.

Odlična podaja Keire Walsh je postavila svojo soigralko, žogo obkrožila nemško obrambo in v pot Tooneja. Opazila je vratarko Merle Frohms izven svoje črte in se lotila loba ter odbila žogo, ki se je zvijala mimo nemškega štoperja, da je Wembley poslala v navdušenje.

Toda osemkratne prvakinje Nemčije – ki so izgubile svojo najboljšo strelko Alexandro Popp zaradi poškodbe nekaj minut pred začetkom – niso bile dolgo odsotne, saj je Lina Magull izenačila v 79. minuti. Sydney Lohmann je našel Tabeo Wassmuth v prostoru, pri čemer je vezist zavrnil podajo slednjega.

Prva tretjina podaljška je bila zapletena, saj nobena stran ni želela narediti napake, a je Anglija uspela preboj v 10 minutah pred koncem. Nemčija ni mogla izbiti iz kota, Kellyjeva pa se je vrnila nazaj v okvir šestih jardov. Spet je bila tam, da se je obrnila mimo Frohmsa in Angliji osvojila prvo veliko lovoriko.

Začetek pred rekordno množico gledalcev na Wembleyju je bil oviren, a Anglija je začela svetlejšo. V štirih minutah je Fran Kirby poslal predložek, srečala ga je Ellen White, a je z glavo poslala naravnost proti Frohmsu.

Nemčija je imela najlepšo priložnost v polčasu v 25. minuti. Georgia Stanway je nenamerno prikimala pri nemškem kotu, ko so levinje poskušale odstraniti, preden je Mary Earps planila po izgubljeni žogi.

Anglija bi lahko povedla tik pred odmorom. Beth Mead je izbrala Whitea na sredini, toda strelec se je nagnil, ko je udarila, tako da je žoga poletela čez prečko.

Nemčija bi morala povedti pet minut po odmoru. Magull je žogo poslala tik ob vratnico, potem ko je našla nekaj prostora, preden je Toone takoj po eni uri izstrelil Anglijo naprej.

Ekipa Martine Voss-Tecklenburg bi morala kmalu zatem izenačiti. Magullova je znova s ​​strelom preizkusila Anglijo, a je njen trud v curlingu le našel vratnico. Earpsova je bila nato tam, da je pobrala odbito žogo, vendar ji ni uspelo preprečiti, da bi Magull izenačila 11 minut pred koncem.

To je bil klasičen podaljšek - nobena stran ni želela ničesar izdati. Zdelo se je, da bo na kartah mučna enajstmetrovka proti Nemcem.

Potem pa je Kelly, stara komaj 24 let, zmagala domov in poslala Wembley v prehitro, Anglija pa je spremljala igro, da bi se zapisala v zgodovino.

Wiegman: Bila je borbena igra, a koga briga?

Vodja angleške ženske Sarina Wiegman je za BBC povedala:

"Osvojili smo pokal. To je preprosto neverjetno. Sploh se ne spomnim, kaj si me vprašal! Ne vem kaj se dogaja!

O tem, zakaj je ta ekipa tako odporna: »Imaš pol ure? Če res želite vsak dan postati boljši, je to tisto, kar morate storiti.

»Igralci smo želeli to narediti skupaj in dogovorili smo se o nekaj stvareh glede vedenja in to niso bile le besede.

»Živeli smo to in to je rezultat. Z Nemčijo je bilo tako tesno in je bila malo borbena igra, a koga briga? Smo evropski prvaki.

»Igralcem sem povedal, da potrebujemo še pet minut, saj smo proti Španiji premagali že dve oviri in moramo to ponoviti za 15 minut.

»Nimam nobenih skrivnosti. Samo nekaj časa potrebujem, da ugotovim, kaj se dogaja. Pokal je kar težak — vedel bi!«

Mead osvoji zlati čevelj in igralec turnirja

Čeprav Mead v finalu Wembleyja ni dosegla zadetkov, je svoji omari dodala dve osebni priznanji, osvojila Zlati čevelj in Igralko turnirja.

Krilni igralec je bil izenačen z Alexandro Popp pri šestih golih pred finalom, toda nemški kapetan se je poškodoval na ogrevanju, saj je Mead prejel priznanje, saj je med turnirjem dosegel pet podaj. Popp ni imel nobenega.

Alessia Russo je prav tako končala na tretjem mestu s štirimi goli – vključno s tistim osupljivim udarcem proti Švedski, o katerem se bo govorilo še leta.

Mead je izbrana komisija UEFA tudi okronala za igralko turnirja, kar je pomenilo osupljiv preobrat po njeni izpustitvi iz olimpijske ekipe Team GB pred samo enim letom.

"Ne morem verjeti, včasih te nogomet razočara, a vrnitev nazaj je najboljši način in to je tisto, kar smo storili," je dejala.

»Ostal sem brez besed, ne morem sprejeti vsega, še vedno sem v šoku. Ne morem verjeti, da smo zmagali, preprosto ne morem, to je noro. Tako zelo sem ponosen na to ekipo. Rad imam to ekipo in ljubim to državo.”

Nemka Lena Oberdorf je domov odnesla tudi pokal za mlado igralko turnirja, saj je uspela preboj na Euro 2022 pri starosti le 20 let.

Odziv na zmago levinj

Kraljica: »Moje najtoplejše čestitke in čestitke moje družine gredo vsem vam za zmago na Evropskem prvenstvu v ženskem nogometu. To je pomemben dosežek za celotno ekipo, vključno z vašim podpornim osebjem. Prvenstvo in vaš nastop na njem sta upravičeno požela pohvale. Vendar vaš uspeh daleč presega pokal, ki ste si ga tako zasluženo prislužili. Vsi ste dali zgled, ki bo navdih za dekleta in ženske danes ter za prihodnje generacije. Upam, da boste tako ponosni na vpliv, ki ste ga imeli na svoj šport, kot ste na današnji rezultat.«

Voss-Tecklenburg: Anglija je zasluženi prvak

Glavna trenerka Nemčije Martina Voss-Tecklenburg:

»Razločimo med nogometom in občutki. Začnimo z nogometnimi stvarmi, posest žoge v prvem polčasu je bila bolj na angleški strani. Pritiskajo na nas. Dobili so nekaj prostih strelov, nam je včasih zmanjkalo poguma.

»Uspelo nam je nekaj napadov, kar je bilo dobro. Razmišljam o situaciji pri 0:0, bila je čista situacija v polju, ki je bila čista igra z roko. VAR ga je pogledal, a ga ni dal. Zakaj sodnik tega ni pogledal? To je malo bolelo.

»Želeli smo igrati pogumno, da bi dosegli prvi gol in igrati z visokim pritiskom. Ko smo dejansko imeli žogo več, smo gol prejeli. V podaljšku je bil izid 2-1 le malo ponesrečen. Morda bi morala odločiti enajstmetrovka.

"Anglija je zasluženi prvak. Tako težko zmagujejo in poglejte, kakšno podporo imajo. Če dosežete dva gola proti Nemčiji, ste zasluženi prvaki. Čestitam jim.

"Veliko energije in ponosa na mojo ekipo. Bilo je neverjetno glasno. To nam bo pomagalo v prihodnosti. Na igrišču smo dali vse od sebe, ni vse delovalo, smo pa dali pot, borbo in energijo. To je zelo žalostno, ne najdete pravih besed, da bi povedali ekipi. Samo to moram obdelati. Prišli smo zmagati, a nam to ni uspelo. Mogoče bom imel jutri drugačen občutek.

»Drugači se sliši precej dobro, a malo boli. Danes bi lahko zmagala le ena ekipa, morda bomo potrebovali malo več časa, da to prebavimo.”