Zgodnji goli v finalu svetovnega prvenstva so lahko bolj prekletstvo kot blagoslov

Ko svetovno prvenstvo v Katarju 2022 doseže svojo izločilno fazo, je bolj pomembno kot kdaj koli prej zadeti prvi. Raziskave so pokazale, da imajo ekipe, ki dosežejo uvodni gol, več kot 80 % možnosti za zmago v izločilnih tekmah svetovnega prvenstva, z eno veliko izjemo.

Ko je Kieran Trippier zadel s prostega strela v 5. minuti v polfinalu svetovnega prvenstva proti Hrvaški leta 2018, so angleški navijači morda mislili, da so z eno nogo v finalu.

In nekaj let pozneje, leta 2021, je Anglež Luke Shaw žogo zabil v mrežo v finalu UEFA Euro 2020, še preden so nekateri navijači sploh prišli na svoje sedeže.

Toda v obeh primerih je bila Anglija na strani poražencev.

Nekateri bi to lahko imenovali "tipična Anglija", v resnici pa je doseganje zadetkov zelo zgodaj v ključnih tekmah včasih lahko bolj prekletstvo kot blagoslov.

To še posebej velja za finale svetovnega prvenstva.

Švedsko podjetje za športne video rešitve Spiideo, ki sodeluje s špansko in hrvaško reprezentanco, se je povezalo s strokovnjakom za statistiko Univerze v Oxfordu Matthewom Pennom, da bi preučili, kako čas uvodnega zadetka vpliva na možnosti ekip za zmago.

Ugotovili so, da ima ekipa, ki doseže prvi gol na izločilnih tekmah svetovnega pokala, 82-odstotno možnost zmage na tekmi. Če pogledamo čase prvih zadetkov, je podatek pokazal, da doseganje uvodnega zadetka med 75. in 90. minuto daje 97-odstotno možnost za zmago. Če je uvodni gol dosežen v prvih 15 minutah igre, se to zmanjša na 77 % možnosti za zmago, saj ima nasprotnik več časa, da se vrne v igro.

To kaže na to, da ni presenetljivo, če prvo zadetek daje ekipam najboljše možnosti za zmago na izločilnih tekmah svetovnega prvenstva.

Toda ko gre za dejanski finale svetovnega prvenstva, zelo zgodnji goli na splošno ne vodijo do zmage.

Penn pravi, da je od osmih finalov svetovnega pokala, kjer je bil uvodni gol dosežen v prvih 15 minutah, šest od osmih ekip, ki so prve dosegle zadetek, tekmo izgubilo.

Nazadnje se je to zgodilo leta 2006, ko je Zinedine Zidane popeljal Francijo v vodstvo z enajstmetrovke v sedmi minuti, nato pa je Marco Materazzi v 19. minuti izenačil. Italija je ta finale zmagala po enajstmetrovkah.

Morebitni poraženec je vodil tudi v prvih 15 minutah finala na svetovnih prvenstvih 1974, 1962, 1958 in 1954, pa tudi leta 1966, ko je Zahodna Nemčija dosegla gol v 12. minuti, preden se je Anglija vrnila in zmagala s 4- 2 v podaljšku.

Penn pravi, da "to nakazuje, da doseganje zgodnjega zadetka morda ni tako koristno v finalu svetovnega prvenstva" in da je morda celo "psihološko neugodno."

V mnogih finalih je ekipa, ki je prejela prvi gol, uspela hitro izenačiti. Anglija je bila leta 18 po 1966 minutah izenačena, nizozemsko vodstvo leta 1974 pa je Zahodna Nemčija izničila po 25 minutah. Leta 1954 je Madžarska dejansko uspela povečevati z 2-0 po osmih minutah, le da je Zahodna Nemčija izenačila rezultat do 18-minutne meje, preden je na koncu zmagala s 3-2.

Podpredsednik produkta pri Spiideu, Fredrik Ademar, pravi, da lahko zgodnje doseganje točk »pogosto povzroči večji pritisk in spremeni zagon igre«, in da čeprav v smislu verjetnosti poveča vaše možnosti za zmago, morajo ekipe »taktizirati in psihično pripravljeni na te trenutke,« da bi zagotovili, da se zgodnje vodstvo spremeni v zmago.