DFL Supercup ponuja pomembne lekcije za Bayern München in RB Leipzig

Bayern München in RB Leipzig sta sezono Bundeslige 2022/23 začela na spektakularen način. Rekordmeister in trenutni zmagovalci DFB Pokala so se v soboto pomerili v superpokalu DFL pred 47,000 navijači v Red Bull Areni v Leipzigu. Po vodstvu Bayerna s 3:0 v prvih 45 minutah se je Leipzig vrnil in le malo izgubil, tekma pa se je končala s 3:5 v korist Rekordmeistra.

Bayern so prepričljivo vodili Jamal Musiala (14'), Sadio Mané (31'), Benjamin Pavard (45'). Nato je Marcel Halstenberg (59') postavil Leipzig na tablo, preden je Serge Gnabry (66') navidezno zaključil tekmo. Toda Christopher Nkunku (77') in Dani Olmo (89') sta se približala, preden je Leroy Sané (98') končno končal igro.

"Nismo zadovoljni," je dejal Dani Olmo o poskusu povratka Leipziga po tekmi. Španski krilni igralec je bil vidno razočaran nad prvim polčasom Leipziga in globoko luknjo, ki jo je zapravil klub. "Moramo se izboljšati in se učiti iz te igre in zadnjih nekaj iger."

Olmo je namignil na tekmo proti Liverpoolu, ki jo je Leipzig izgubil s 5:0. Rezultat, ki se je v nekem trenutku zdel zelo možen tudi v soboto. Predvsem Bayernov Jamal Musiala je imel burno igro in je bil zlahka najboljši igralec na igrišču.

"Ustvarimo lahko veliko priložnosti in poskrbeti morate, da smo neusmiljeni tudi v obrambi," je dejal Musiala. Nemški najstnik je igral na položaju številka 10 na levi strani in imel dovolj prostora za ustvarjalnost. "Leva stran je zelo odprta in vedno se lahko zavrtite, da greste široko ven ali vstopite."

Leipzig je Musiali olajšal iskanje prostora, razbijanje vrst in povzročanje najrazličnejših nevarnih trenutkov. Na srečo Leipziga pa je Musiala odšel po 60 minutah. Brez najstnika so bili napadalci Leipziga kar naenkrat svobodni za bolj svobodne napade, saj njihova lastna hrbtna linija ni bila več v nevarnosti, da bi jo razbili, kar jim je omogočilo, da so bili bolj pustolovski.

"V prvem polčasu smo igrali slabo," je po tekmi dejal vratar RB Leipziga Peter Gulacsi. »Po nastavljenih igrah smo jim podarili vsaj dva zadetka. Nismo bili dovolj prisebni in ob treh golih zaostanka ob polčasu se ni bilo lahko vrniti. Zaslužili so si zmago, saj so v vseh 90 minutah; bili so boljša ekipa.”

Konec koncev je le eno sezono pred resnim začetkom Bundeslige oba kluba prejela nekaj pomembnih lekcij. Za Leipzig je bilo drugič v kratkem zaporedju, da so prejeli pet golov proti vrhunski ekipi. "Ni nam všeč, da bi prejeli toliko golov," je dejal Gulacsi.

Leipzig je pokazal pomanjkljivosti v obrambi in v prehodni igri proti Bayernu. V prvem polčasu se je sistem Domenica Tedesca zdel kaotičen in njegova ekipa se je pogosto ujela pri hitrem premikanju žoge naprej. Napadalec Christopher Nkunku je bil videti izgubljen, igra pa se je izboljšala šele, ko je v drugem polčasu vstopil Olmo (52').

Tudi zamenjave so igrale vlogo pri Bayernu, vendar v njihovem primeru negativno. Tekma se je obrnila, ko je bil v 60. minuti odstranjen Musiala. 19-letnik je vodil sredino in je bil neverjetno pomemben v prehodnih trenutkih.

Čeprav ni bil odločen začetnik, je Musiala trdil, da ga je treba obravnavati kot bistvenega člana prve ekipe. Drugi dejavnik je bila Bayernova obramba, zadnja linija Dayota Upamecana in Lucasa Hernándeza pa se je v drugem polčasu borila za zadrževanje Leipzigovega visokega pritiska in prevlade na sredini.

Nagelsmann bo prav gotovo zaskrbljen, ker bo njegova ekipa skoraj oddala prednost s 3-0 in nato vodila s 4-1. Rekordmeister ima delo; Priprava novega podpisa Matthijsa de Ligta v kondicijo bo ključnega pomena za povečanje obrambne varnosti. Musiala in Marcel Sabitzer sta bila najboljša za Bayern München.

Bistvo je, da je Bayernu treba še delati. Toda Nagelsmann bo na rezultat gledal z zavedanjem, da čeprav obstajajo težave, ko gre za njegovo stran, so konkurenti, kot je RB Leipzig, še vedno daleč od tega, da bi resnično izzvali njegovo ekipo za naslov v tej sezoni.

Manuel Veth je gostitelj Bundesliga Gegenpressing Podcast in Area Managerjem ZDA na trg prenos. Objavljen je bil tudi v Guardianu, Newsweeku, Howlerju, Pro Soccer USA in več drugih izdajah. Sledite mu na Twitterju: @ManuelVeth