Kostarika potopi Novo Zelandijo za uvrstitev na svetovno prvenstvo

Imeli so večino posesti in večino priložnosti. Imeli so žogo celo v zadnji del mreže po instinktivnem, neposrednem zadetku talismanskega napadalca Chrisa Wooda, a je sodnik Abdulla Hassan Mohamed zavrnil gol zaradi kršitve Matthewa Garbetta.

Vsi belci Nove Zelandije so bili samozavestni in prodorni, vendar je nogomet na elitni ravni pogosto poln in neprizanesljiv. Ekipe zmagujejo in izgubljajo tekme v trenutku, ko bi mignil. Po samo treh minutah je veteranski napadalec Joel Campbell, nekoč iz Arsenala, svoj tek izmeril do popolnosti, da bi se povezal z nizkim strelom najstnika Jewisona Benetteja in žogo pospravil proti domu, 1-0.

To je bil prvi in ​​zadnji napad Kostarike v prvem polčasu. Ticosi so imeli svoj sanjski začetek. Do zadnje vstopnice za svetovno prvenstvo jih je ločilo 87 minut. Nova Zelandija je ostala zbrana in izkoristila obotavljanje v obrambi Kostarike, da je po petnajstih minutah ustvarila nevarnost in naval priložnosti. Z vratarjem na milost in nemilost bi moral biti Alex Grieve bolje. V 36. minuti si je Nova Zelandija zahtevala enajstmetrovko zaradi potiska na Wooda, a je sodnik ni imel.

Ob polčasu je Kostarika zaznamovala menjave in pripeljala Kendall Waston (34) in Bryana Ruiza (36) ter Carlosa Martineza. Ticosi so stara ekipa, a so kvalifikacije v Concacafu končali z devetnajstimi točkami na zadnjih sedmih tekmah in tako Panamo prevzeli na četrto mesto. Veterani so po premoru pokazali svoje izkušnje in vodenje igre. Vztrajen, Ruiz je dal nekaj zagona naprej. Kostariki se je odprl prostor, ko je Nova Zelandija iskala izenačenje.

Ta izravnava nikoli ni prispela. Namesto tega je bil Kosta Barbarouses izključen zaradi slabega napada, ki je Calvu odnesel gleženj. Tokrat se je Nova Zelandija lahko malo pritoževala, a 22 minut do konca so vsi beli lovili igro, gol in manj. Težko je bilo All Whites, mladi in tesno povezani skupini, ki je napredovala pod vodstvom trenerja Dannyja Haya. Še naprej so se borili, zaradi česar je bila številčna pomanjkljivost nepomembna, a po odigrani eni svojih najboljših tekem doslej so ostali praznih rok.

"Predstava je bila fenomenalna," je dejal Hay v hitrem intervjuju in priznal, da njegovi ekipi manjka pika na i. »Očitno je bil prejeti gol tako razočaran, vendar je bil odziv igralcev po tem neverjeten. Popolnoma smo dominirali tekmo. Bili smo senzacionalni. Tudi z desetimi moškimi prevladujemo v ekipi, ki gre zdaj na svetovno prvenstvo. Način, kako smo prejeli gol, bo še dolgo boli."

Ko so po stadionu odmevali vzkliki 'Ticos', je Kostarika postala 32. in zadnja finalistka svetovnega prvenstva. Ticosi dopolnjujejo zasedbo za svetovno prvenstvo in se poleg Španije, Nemčije in Japonske uvrstijo v skupino E. Na uvodni tekmi 23. novembra se bodo Kostaričani pomerili s Španijo, dva dni po tem, ko sta Senegal in Nizozemska začela svetovno prvenstvo.