Bundesliga se je končala v drami, ko je Leipzig dosegel ligo prvakov in Stuttgart preživel

Drama v Stuttgartu, drama v Dortmundu, drama v Bielefeldu in drama v Leverkusnu. Zadnja tekma Bundeslige je prinesla veliko zgodb tako na vrhu kot na dnu lestvice.

SC Freiburg in RB Leipzig sta bila v neposredni konkurenci za končno mesto v Ligi prvakov na samem vrhu. Dve točki narazen sta kluba, ki se bosta naslednji vikend pomerila tudi v finalu DFB Pokal, skušala osvojiti četrto in zadnje mesto na UCL.

Na papirju se je situacija zdela enostavna. Leipzig je potreboval le točko proti že izpadli Arminii Bielefeld. Freiburg pa je moral premagati informirani Bayer Leverkusen z izbirnima zvezdnikoma Patrikom Schickom in Moussa Diabyjem.

Schick je zagotovil vodstvo Leverkusna v 54. minuti, ko se je odlepil in za vodstvo našel soigralca Lucasa Alaria. Bielefeld in Leipzig sta bila takrat še vedno izenačena pri 0:0. Tekma se je počasi bližala neizogibnemu zaključku vse do 70. minute, ko je Janni Serra povedel Arminio pred Leipzigom.

Nenadoma se je po BayAreni v Leverkusnu zaslišalo. "Seveda smo se zavedali, kaj se dogaja na drugi tekmi," je po tekmi povedal vezist Freiburga Vincenzo Grifo. Nato je v 88. minuti Freiburg od nikoder izenačil, ko je zadel Janik Haberer.

Zdaj se je v BayAreni med navijači v Freiburgu razvnelo. Bi lahko mali Freiburg premagal ovire in se prvič v zgodovini uvrstil v Ligo prvakov? Na koncu je bil odgovor ne; Leipzig je izenačil v 93. minuti po zaslugi gola Willieja Orbana. Toda brazilec iz Breisgaua se v tej fazi ni zavedal rezultata.

"Nismo vedeli, da je Leipzig izenačil," je po tekmi dejal glavni trener Freiburga Christian Streich. In s tem v mislih je Freiburg v okvir Leverkusna vrgel vse, tudi vratarja Marka Flekkena. Leverkusen je dobro izkoristil prazno mrežo, Exequiel Palacios pa je zadel s polovice črte in spravil igro v posteljo.

Kljub fantastični sezoni se je po tekmi na Streichovem obrazu videlo razočaranje. "Po izenačenju je bilo težko, ker smo šli all in," je dejal Streich. Kljub razočaranju je trener takoj izpostavil pozitivne strani. »Zasedli smo šesti! Velika pohvala ekipi; dali so vse od sebe in odigrali dosledno sezono."

Freiburg ima seveda še vedno možnost za srebrnino, ko se naslednji konec tedna pomeri z Leipzigom na Pokalu. Nobena stran ni zmagala v tekmovanju, nekatere pa so tekmo spremenile v a spopad kultur med tradicionalnim majhnim klubom (Freiburg) in klubom, ki ga vodijo investitorji (RB Leipzig).

Medtem ko imata Leipzig in Freiburg še eno tekmo, bo Hertha Berlin v tej sezoni imela še dve tekmi. Hertha je v tekmo 34 vstopila dve točki zaostanka pred 16. VfB Stuttgartom nad izpadom v končnici.

In najdlje v soboto je kazalo, da bodo tam ostali. Hertha je zgodaj povedla proti letargični ekipi Borussije Dortmund v 18. minuti, ko je zadel Ishak Belfodil. Stuttgart je medtem remiziral z 1:1 s strani ekipe Köln, ki se še vedno bori za mesto v ligi Europa.

Za razliko od Freiburga in Leipziga bi pozni drama tukaj povzročila zamenjavo položajev. V Dortmundu je za črno-rumene izenačil bodoči zvezdnik Man Cityja Erling Haaland, nato pa je mladi Yousssoufa Moukoko za BVB dosegel 2:1.
VB
v 84. minuti.

Takrat je bil Stuttgart še vedno na poti v končnico na izpadanje. Kot je bilo v Leverkusnu s Freiburgom, so Schwabeni vse vrgli v Kölnov boks in za razliko od Freiburga bi bili nagrajeni.

V 92. minuti je Wataru Endo z glavo z glavo poslal domači Stuttgart in si zagotovil tri točke, ki bi jim zagotovile varnost. Sledili so dramatični prizori z ameriškim trenerjem Stuttgarta Pellegrinom Matarazzom, ki je v slavju prehitel celotno igrišče, navijačev ni bilo mogoče zadržati, igralci pa so bili na barikadah.

Dodanih je bilo še šest minut, a rezultat je obstal in Hertho je poslala v končnico proti tistemu, ki je v nedeljo v 2. Bundesligi zasedel tretje mesto. "To je bila čista ekstaza, čudovit trenutek, neverjeten," je po tekmi dejal Matarazzo. »Tako sem vesel za fante. Ne pozabiš na trenutke, kot je danes.”

Manuel Veth je gostitelj Bundesliga Gegenpressing Podcast in Area Managerjem ZDA na trg prenos. Objavljen je bil tudi v Guardianu, Newsweeku, Howlerju, Pro Soccer USA in več drugih izdajah. Sledite mu na Twitterju: @ManuelVeth