Za Ty Luejem so LA Clippers zdaj povratni kralji lige NBA

Nikoli ne povejte Ty Lueju možnosti. Zanj ne bodo pomembni.

Skupnost NBA je to odkrila junija 2016, natanko takrat, ko se je oglasilo zadnje brenčanje v 7. igri finala lige NBA. Potem ko je vodil napad za svoje Cavalierse – medtem ko je ob polčasu slavno vpil na LeBrona Jamesa in ga pozval, naj se zaklene v obrambi – Lue ni mogel zadržati svojih čustev. Z dvignjenimi rokami proti nebu je šprintal po tleh.

Čeprav je bil v bližini nekaj igralcev Golden Statea, ki so obesili glave zaradi poraza, Lueja ni bilo vseeno. Prislužil si je trenutek slavja, ki je bil za 39-letnika tako rekoč izventelesna izkušnja. Lue je dosegel vrh gore kot glavni trener, ki prihaja iz majhnih mestnih korenin, saj je že vedel, da ne bo prejel zaslug za zgodovinski povratek na največji oder s 3-1. Predvidljivo bosta LeBron James in Kyrie Irving požela te prednosti.

Od te nedoumljive serije zmage nad največjo ekipo rednega dela v zgodovini, Legenda o Lueju je samo zrasla. Njegov trenerski ugled se je v zadnjih petih letih močno povečal, njegovi sodobniki in kritiki pa cenijo njegovo taktično briljantnost, miselnost prevzemanja tveganja in sposobnost učinkovite komunikacije s svojimi igralci.

Potem ko so mu po krivici odvzeli kakršno koli priznanje ali pohvalo za njegovo delo v Clevelandu in prepisali krivdo za vsako izgubo, se je scenarij obrnil. Luejev drugi trenerski mandat se je začel pred komaj 14 meseci v Los Angelesu, ko je nasledil svojega dolgoletnega prijatelja Doca Riversa. Od zunaj je trenerska menjava naletela na nekaj zavijanja z očmi. Državno občinstvo tega takrat večinoma ni videlo kot smiselno nadgradnjo, saj je bil Lue v sezoni že v trenerskem štabu, ko so Clippersi izpolnili pričakovanja.

Vendar so v zadnjem koledarskem letu Lue's Clippers popolnoma prenovili identiteto franšize. Njegov vpliv na slačilnico je ustvaril delovno okolje, ki daje moč vsakemu članu ekipe, vključno z igralci z minimalnimi pogodbami ali dvosmernimi pogodbami.

Poleg splošnega odnosa, ki ga Lue vsakodnevno nosi, je v moštvu tisto, kar odmeva v njegovi dosežki, kako je Clippers izvlekel iz mizernih primanjkljajev in ostati pozitiven v vseh težavah. Razširja se tudi preko igralcev. Njegovo osebje, ki mu pomaga pri načrtu igre, ga prepoznajo in cenijo, saj vsi vedo, da bodo njihovi glasovi slišani in njihove ideje ne bodo zavrnjene.

Spoštovanje in zaupanje, ki si ga je Lue prislužil s strani svoje ekipe, je potrdil njihovo potovanje v finale zahodne konference junija lani.

Ampak da ne bo pomote. Ta nedavni niz neverjetnih povratnih zmag in preobratov v drugem polčasu le še dodatno prispeva k močni podpori, ki jo ima od svojih igralcev. Ravno ko ste mislili, da LA ne more preseči vrnitve s 25 točkami v 6. tekmi finala Westa proti Utahu, so nas večkrat prosili, da zadržimo svoje pivo.

V torek so Clippersi še naprej šokirali vesolje lige NBA – še posebej tiste, ki stavijo, ki so verjetno doživeli srčni infarkt, ko so jih znova opazovali rally.

Brez Paula Georgea, Kawhija Leonarda in Marcusa Morrisa (trije začetniki) je bil Lue že sredi tega zastrašujočega potovanja z osmimi tekmami brez rok. Clippersi so prišli v Washington DC v upanju, da se bodo vrnili po porazu v New Yorku.

Sredi drugega četrtletja je bilo očitno, da ima Washington druge načrte. Wizardsi so uživali v premagovanju, Clippers so vodili za kar 35 točk.

Ko je v drugi četrtini ostalo 1:20, je ekipa Lue zaostajala s 66-31. Večina prisotnih navijačev Clippers je verjetno obžalovala svoj nakup, Luejevi štartni pa so bili na obeh koncih igrišča preprosto ravni. Razlika v energijski ravni je bila očitna med obema zasedbama.

Reggie Jackson, najpogosteje uporabljen igralec ekipe brez Georgea in Leonarda, je začel 1-od-9 z igrišča. Ivica Zubac je začel 0-od-5. Nic Batum, ki je pred to tekmo že beležil visoke vsote minut, se zdi, da v obrambi ni imel dovolj popa.

Nobeden od teh treh začetnikov ni odigral niti minute drugega polčasa. Lue je naredil nekaj, česar se nikoli ni bal poskusiti, a kar veliko profesionalnih trenerjev ne bi imelo poguma.

Svoje veterane je postavil v klop in se zanašal na mlajše sodelavce, da jim bodo dali življenje. Če bi imeli dovolj žaljivega soka za vrnitev v igro, bi bila to kul zgodba. Če bi Lueja vprašali za pošteno resnico, verjetno ne bi zmagali, a bi to služilo kot trenutek učenja za vse vpletene. Poleg tega bi lahko njegovi veterani že naslednji večer v Orlandu počivali za hrbet.

Na podoben način kot povratek Clippers z 22 točkami v prejšnji sezoni proti Atlanti, so Luejeve rezerve naredile pritisk. Njihov mlajši talent je moštvo pognal naprej in počasi prebil vodstvo Wizardsov.

Do konca tretje četrtine je LA že zmanjšal zaostanek s 35 na 17. Ko je ostalo še 12 minut do konca, se je moral Lue odločiti, ali bo vrnil trojko Jackson-Batum-Zubac ali jo odpeljal. z vročimi rokami.

Lanskega marca proti Hawksom je na koncu dovolil začetnikom, da se ponovno vključijo v igro, ko sta Luke Kennard in Terance Mann poskrbela za iskrico.

Tokrat? Kotalil se je z mladimi puškami, vključno s Kennardom in Mannom.

Jay Scrubb se je prijavil 17 minut po tem, ko je do te točke nastopil le na 14 tekmah. Justise Winslow, ki zaradi napadalnih bojev ni mogel ostati na parketu, je igral 23 minut. Novinec Brandon Boston Jr. je dosegel 20 minut, rezervni center Isaiah Hartenstein pa je premagal Zubaca.

V drugem polčasu, ki je Washington popolnoma omamil, so Luejeve rotacije delovale. Clippersi so se zbrali in uničili Wizards z 80-49 v zadnjih 24 minutah in si zagotovili zmago za eno točko.

Razpad učinkovitosti LA v obeh polčasih je bil samo psihotičen.

• Prvi polčas: 36 točk pri 50 posesti (72.0 ocena napada)
  • Drugi polčas: 80 točk pri 57 posesti (ocena napada 140.4)

"Naša ekipa kar naprej razpada," je po tekmi dejal Lue. "Jaz in moj trenerski štab le najdeva načine in najdeva kombinacije, ki jih bomo opustili in uresničili."

Ena stvar je uspeti upreti se s 35 točkami manj. Na prvi pogled bi moral biti to najbolj impresiven del povratne zmage Clippersov v torek.

Če pogledate, kaj se je dejansko zgodilo v zadnji minuti akcije, pa boste videli največjo zmedo.

Clippersi so zaostali s 113-105 le še 36.8 sekunde, potem ko je Kentavious Caldwell-Pope zakukal pri prehodu po podaji Kyla Kuzme. V tistem trenutku je bila verjetnost zmage Wizards 98-odstotna glede na ESPN-jev model v živo.

Nekaj ​​posesti pozneje, ko so Clippersi zabili žogo, ko je Washington vodil 115-109 s samo 10.8 sekunde na uri, se je verjetnost zmage Wizardsov povzpela na skoraj 99%.

Ekipe v teh scenarijih preprosto ne izgubijo. Če upoštevamo prednost domačega igrišča, so res ne izgubi.

Vendar pa ne gre vsaka ekipa proti Tyu Lueju ali Luku Kennardu, ki sta bila v zadnjih dveh sezonah dva neverjetna rešitelja za Clippers.

Kljub temu, da nimamo preostalega časa, se 10.8 sekunde še vedno zdi večnost za odporno skupino. Kennard je prejel vhodni udarec 35 metrov od koša, opazil KCP, ki stoji tik pred lokom 3 točk, in se odločil, da se dvigne. Po Clippers' CourtVision je zadel trojko s samo 29-odstotno verjetnostjo strela in zmanjšal zaostanek na 115-112:

Ko bomo razpravljali o tem norem preobratu dogodkov, bodo mnogi opozorili na zadnje tri Kennarda. Toda ta je bil prav tako pomemben in je poudaril njegovo hitro odločanje. Če se ne dvigne s 35 čevljev, postane strel veliko manj odprt po vodjenju ali dveh. To je bila njegova najboljša možna priložnost za igro z enim posestjo in izkoristil je prostor.

Poleg kopice sreče so za čudežne zmage potrebne tudi pretresljive odločitve nasprotne ekipe. To je res v vsakem primeru. Samo poglejte, kako so Falcons med napadom zadušili vodstvo v Super Bowlu.

Za Wizardse v torek bi se lahko izognili porazu. Po Kennardovi globoki bombi je bil Washington poklican za petsekundni prekršek na stranski črti in vhod ... po časovni omejitvi, da bi se prepričal, da se to ne bi zgodilo. To je preprosto neopravičljivo.

Wizardsi so zatajili tudi končno posest tekme, saj niso niti poskušali prekršiti Justiseja Winslowa, ko so Clippersi prinesli žogo na tla. Bradley Beal je imel vse možnosti, da je dobesedno zgrabil Winslowa in prisilil sodnike k prekršku, ki bi slabega strelca poslal na črto in učinkovito končal tekmo.

Namesto tega so Winslowu pustili, da žogo ponese po igrišču, jo izroči ostrostrelcu za 3 točke v Kennardu, nato pa so se odločili, da ga prekršijo med streljanjem:

Ni bilo pomembno, ali je bila pri tem poskusu 25-odstotna verjetnost strela. Ni bilo pomembno, ali je bil Kennard neuravnotežen in vpijajoč stik. Če ne spoštujete košarkarskih bogov in jo zavrnete pametno igrati, se boste opekli. Kennard je zaledenel igro ob črti in zaključil igro za štiri točke.

Morda najbolj smešno dejstvo pri povratni zmagi: Clippersi so v zadnjih 11 sekunde tekme nanizali z rezultatom 2-36.8 potem ko je v drugi četrtini dosegel le 13 točk. Upravičeno so nadoknadili slab 12-minutni odsek v manj kot 40 sekundah.

Kdaj se to sploh zgodi?

To je bil uradno drugi največji povratek v zgodovini lige NBA, za samo Utah Jazzom 1996-97, ki je premagal 36 točk zaostanka in premagal Denver Nuggets.

• 1996-97 Jazz: Down 36 proti Denverju, zmagal za štiri.
  • 2021-22 Clippers: 35 manj proti Washingtonu, zmagal za enega.
  • 2009-10 Kings: 35 manj proti Chicagu, zmagali so štirje.
  • 2020-21 Celtics: 32 minus proti San Antoniu, zmaga za tri (OT)
  • 1975-76 Warriors: 31 minus proti Milwaukeeju, zmagala ena.

Pod Lue so Clipperji tega vajeni. Zdi se, da je ekipa prevzela identiteto svojega trenerja, noče skrbeti za semafor in ne odide, dokler se prah ne poleže.

»Ne bom odnehal. Nikoli ne bom odnehal," je dejal Lue. »Ne glede na to, kako težke so razmere. Ker prihajam iz Mehike, Missouri, nikoli ne obupaš. Vedno se poskušaš boriti in prebijati. Želel sem privzgojiti te fante in veliko teh fantov ima to."

Veterane, zlasti tiste v zgodnjih tridesetih, ko je raven ponosa še izjemno visoka, bi zlahka pretresla naključna klop. Poleg tega veliko začetnikov ne bi bilo dovzetno za to, da njihov trener "pošilja sporočilo" ali poskuša prenesti točko, tako da se odloči za igro s fanti na koncu rotacije namesto njih.

Vendar je pri Clippersih vse drugače. Ob končni posesti s klopjo slavi Serge Ibaka, ki je odigral le štiri minute. Jackson skače tako visoko v zrak, da ste se skoraj bali, da se bo poškodoval. Zubac teče v krogih z rokami na glavi. Celotna klop kaže svojo razposajenost, medtem ko se njihovi kriki srečujejo s pristno nejevernostjo.

"Naši fantje navijajo - ne glede na to, kdo je v igri - navijali bomo drug za drugega," je dejal Lue. »Ne glede na to, kdo igra. To so storili naši začetniki. Kar naprej so se pogovarjali z mladimi fanti in jim govorili, naj ostanejo pri tem."

Veterani Clippersov se obnašajo ponižno in so pokazali, kako podpirajo, ko gre za novince in sodelavce na klopi. Jackson je monumentalen del tega tovarištva, saj doseže idealno ravnovesje med igrivostjo in osredotočenostjo.

Lue je omenil, da je Jackson v torek prišel v slačilnico ob polčasu, pri čemer so Clippersi zaostajali s 66:36, in rekel: "Smo ravno tam, kjer želimo biti!"

Čeprav Lue v tem trenutku ni bil navdušen, je pokazal točno tisto, kar so Clippersi zgradili v zadnjih dveh sezonah: moštvo, ki nikoli ne verjame, da je končalo. Nikoli ne bodo sprejeli izgube, če je na uri še čas.

Do neke mere me je torkova tekma spomnila na serijo prvega kroga Cavaliers-Pacers 2017. Igra 3, če smo natančni.

Na gostovanju v Indianapolisu so Lue's Cavaliers na polčasu zaostajali s 74:49. Šlo je za 25-točkovno luknjo in Cleveland bi se zelo zlahka lahko prevrnil in se pripravil na 4. tekmo. Že v seriji so vodili z 2:0 in vedeli so, da so nadčloveška sila po imenu LeBron James, ki ne bo izgubila v uvodni krog.

Ko je spoznal, da se njegova ekipa kuha v obrambi, je Lue naredil nepredstavljivo. Odločil se je za vožnjo s svojo klopjo, v kateri so bili starejši Deron Williams, Kyle Korver, Channing Frye in Iman Shumpert. Te fante je združil z LeBronom za daljše raztezanje.

Je bilo to dokazovanje točke? morda.

Je šlo le za poskus, da bi njihovemu vodji postavil najboljše obrambne elemente? mogoče.

Je bilo pogumno igrati le dva največja igralca, Kyrie Irving in Kevin Love, manj kot 10 minut v drugem polčasu? Vsekakor.

Toda Lue ni niti malo mar za zaznavanje. Skrbelo ga je le za eno stvar – narediti vse, kar je potrebno, da oživi energijo svoje ekipe.

Cavaliersi so v drugem polčasu premagali Indy za 30 točk, 70-40, in pobegnili s petimi točkami zmage v gosteh. LeBrona je obkrožil s strelci in fanti, ki bi vse pustili na parketu, ker je od tega odvisna njihova služba. In je delovalo.

To je takoj postalo najboljša vrnitev v eni tekmi v Luejevi trenerski karieri:

Ni vedel, da ga bo prehitel preobrat s 37 točkami proti Utahu, tudi v končnici:

Če želite dopolniti, nihče pri zdravi pameti bi pričakovali, da bo ekipa premagala 3 primanjkljaj 24-plus točk v eni sezoni.

Clippersom je to zdaj uspelo in vse tri so se zgodile v zadnjih dveh tednih. Proti Denverju so 25. januarja zaostajali za 11, le da so se vrnili in zagotovili zmago:

Proti Luejevemu varovancu, Docu Riversu, so Clippersi našli način, da se vrnejo v boj v Philadelphiji, čeprav so se sredi tretje četrtine znašli v luknji s 24 točkami:

In seveda se torkov izid morda nikoli več ne ponovi. Prepričan sem, da bomo v nekem trenutku v prihodnosti videli vrnitev s 35 točkami, vendar verjetno ne ekipe, ki bi zaostajala za šest z 10.8 sekunde do konca:

Na dobro ali slabše je to postala Luejeva posebnost. Nikoli ga ne skrbijo zunanje kritike ali strogi pregledi, saj se to nanaša na trenerske odločitve v igri. Ve, da nikoli ni v nevarnosti, da bi izgubil slačilnico ali da bi se igralci počutili nespoštovane zaradi klopi v drugem polčasu, predvsem zaradi časa, ki si ga vzame v začetku sezone, da si pridobi zaupanje vseh.

"To je vrsta kulture, ki jo želimo postaviti tukaj," je odgovoril Lue, ko so ga vprašali o sposobnosti ekipe, da se prilagodi.

Razmišljanje izven okvirjev in odmik od tega, kar velja za »tradicionalno«, je način, kako Lue raje trenira. Na enak način je Erik Spoelstra uspeval v Miamiju, Nick Nurse pa je postal inovativen trener za Toronto, Lue v LA-ju razkazuje svoje prednosti.