Ženske pri Arsenalu so v finalu celinskega pokala končale štiriletni niz pokalov

Najuspešnejši klub v angleški ženski igri, Arsenal, je končal najdaljšo trofejno sušo v svoji moderni zgodovini z zmago v celinskem pokalu in premagal svojega večnega londonskega tekmeca Chelsea s 3:1 in osvojil svojo prvo lovoriko po štirih letih.

Zmaga Arsenala je bila rekordna šesta v angleškem ligaškem pokalu, ki ga sponzorira Continental Tyres, in njihova prva čast od zmage v ženski superligi Barclays FA leta 2019 je končala niz 1394 dni brez velike lovorike.

Arsenal, ki je bil ustanovljen leta 1987, je osvojil svojo prvo veliko nagrado, angleški pokal Premier League leta 1992, hkrati pa je napredoval v prvo ligo angleškega ženskega nogometa. Nato so postale vodilna sila v ženski igri, nosilke rekordov na vseh večjih tekmovanjih in edina angleška ekipa, ki je leta 2007 zmagala v ženski Ligi prvakinj, takrat imenovani UEFA Women's Cup.

Odkar sta leta 15 osvojila svoj 2019. naslov angleškega prvaka, sta tekmeca iz zahodnega Londona Chelsea in Manchester City osvojila vse večje domače naslove, pri čemer je Chelsea še posebej prevzel položaj Arsenala kot prevladujoče sile v državi, ki je osvojil tri zaporedne angleške naslove in štiri od zadnjih šestih domačih Pokalna tekmovanja. Na dveh dosedanjih srečanjih v letu 2023 je Chelsea nastopil z a posrečen remi v gosteh v ligi preden je preteklo nedeljo izločila Arsenal iz pokala FA za ženske, Sam Kerr pa je zadel na obeh tekmah.

V začetku tedna je kapetanka Arsenala Kim Little priznala, da so njeni nasprotniki zamenjali njeno ekipo kot prva ekipa v Angliji. "Očitno je Chelsea dominanten zadnja leta. Nismo pobrali trofeje. To ni brez volje in želje, očitno si tega želimo kot igralci in kot klub. Moramo si še naprej prizadevati za to in narediti prave korake, da se vrnemo na položaj, ki smo ga imeli prej kot klub.”

"Ta občutek, kjer igraš, se počutiš dominantnega in res samozavestnega in očitno je to mesto, morda nas je Chelsea trenutno premagal, vendar verjamemo, da imamo res sposobno in kakovostno moštvo in ko smo na vrhu naše igre, lahko tekmujemo in osvojimo te trofeje.”

Ko je Arsenal zaostajal po le 98 sekundah do zadetka svojega sovražnika, avstralskega napadalca Kerra, se je zdelo, da bo tekma potekala po znanem scenariju. Kljub temu je zgodnji neuspeh spodbudil Arsenal in gnal jih je naprej mogočni Little, ki je bil kasneje izvoljen za igralca tekme, pred tem pa je monopoliziral preostanek prvega polčasa.

Švedinja Stina Blackstenius, kriva za zamujanje priložnosti v porazu prejšnjega tedna, je izenačila, ko ji je žoga prijazno padla v kazenskem prostoru. Zimzeleni Little, strelec Arsenala na zmagovitih zmagah v finalu celinskega pokala v letih 2012 in 2013, je nato realiziral enajstmetrovko po prekršku Sophie Ingle nad Katie McCabe. Brazilski branilec Rafaelle je ob koncu polčasa zadel po kotu, ki ga je branilec Chelseaja Niamh Charles pozneje pripisal kot avtogol.

Poraz je bil drugi zaporedni finalni poraz za Chelsea v tekmovanju, potem ko je osvojil celinski pokal v letih 2020 in 2021. Pred tekmo sem njihovo kapetanko Magdo Eriksson vprašal, ali bi njihovi prejšnji rezultati proti Arsenalu kakorkoli vplivali na finale ta konec tedna.

Rekla mi je, da je vse odvisno od tega, kdo je pripravljen in kdo je za to na ta dan. Mislim, da se ne bomo preveč osredotočali na to, da jih bomo konec tedna premagali. Vemo, da bo to nova tekma z novimi izzivi. Samo pripravljeni moramo biti in vklopljeni, saj smo, kot ste rekli, lani izgubili finale. Tega ne želimo ponoviti.”

Po lanskem finalu proti Manchester Cityju, ki je bil odigran 5. marca 2022, je Chelsea prevzel vodstvo z golom Kerra, le da je prepustil nadzor nad igro in izgubil s 3:1. Natanko leto kasneje se je zgodovina ponovila skoraj identično.

Tekma, 12. finale celinskega pokala, je bila odigrana v Selhurst Parku, domu Premier League Crystal Palacea. Udeležba 19,010 obiskovalcev je bila rekordna za tekmovanje, kar je več kot dvakrat več kot na lanskem finalu, kar je še en pokazatelj navideznega neustavljiv zagon ženske igre v Angliji.

Tako Arsenal kot Chelsea ostajata v boju za naslov Barclays FA Women Super League in se bosta znova srečala v predzadnjem krogu tekem 21. maja. Zanimivo je, da bi se ekipi lahko pomerili tudi v finalu Lige prvakov UEFA, saj je žreb potekal v ločenih polčasih. žreba, a zaenkrat je prvi večji pokal v domači sezoni za ženske osvojil Arsenal.