18-letna Američanka Coco Gauff se je uvrstila v finale OP Francije in poziva k prenehanju nasilja s orožjem

Potem ko je dosegla svoj prvi večji finale na OP Francije, je 18-letna Američanka Coco Gauff s svojo platformo pozvala k prenehanju nasilja s orožjem.

Po uničenju Italijanke Martine Trevisan s 6-3, 6-1 v polfinalu Roland Garrosa je postavila prvenstveno tekmo s 1. svetovno Iga Swiatek v soboto je Gauff zapisal »Mir. Končaj nasilje s pištolo« na objektivu fotoaparata.

"Zame je bilo pomembno samo uporabiti platformo, ki jo imam, še posebej, ker sem v Evropi," je povedala Jonu Wertheimu iz Tennis Channel.

»To je problem, ki se v ZDA dogaja že leta in nanj sem želel opozoriti. Vem, koliko ljudi gleda to tekmo, zato morda [to bo pritegnilo] nekaj globalne pozornosti na dogajanje v ZDA in mislim, da vsekakor potrebujemo nekaj sprememb in reform v zvezi s tem vidikom in že od mladosti veste Svojo platformo uporabljam, da opozorim na teme in danes je bil eden tistih dni.«

Prejšnji teden 19 osnovnošolcev in dve učiteljici so bili ubiti med streljanjem v šoli v mestu Uvalde v Teksasu.

Medtem ko so te otroke še pokopavali, so bili tri hkratna streljanja v sredo zvečer v Tulsi, Los Angeles in Pittston Township, Pa.

Bilo je več kot 200 množičnih streljanj v ZDA. že leta 2022.

GAUFF POSTAJE NAJMLAJŠI FINALIST GRAND SLAM POSAMEZNIH PO LETU 2004

Zaradi zmage je Gauff, po rodu iz Delray Beacha, Florida:

• Najmlajša igralka, ki se je uvrstila v finale ženskih turnirjev za grand slam, od Marije Šarapove v Wimbledonu 2004.
  • Najmlajša igralka, ki se je uvrstila v finale OP Francije v enojnem tekmovanju po Kim Clijsters leta 2001.
  • Najmlajša Američanka, ki se je uvrstila v finale ženskih turnirjev za Grand Slam, od Serene Williams na OP ZDA leta 1999.
  • Najmlajša Američanka, ki se je uvrstila v finale OP Francije za ženske, od Andree Jaeger leta 1982.

Gauffova, ki je pravkar končala srednjo šolo, je na vprašanje, ali je prišla do svojega prvega velikega finala posamično proti Świąteku – zmagovalki 34 zaporednih dvobojev, odgovorila: »Mislim, da imam odličen teden mature, ne vem, ali je še kdo v finale turnirja za grand slam. Zelo sem srečen.”

Generalni direktor USTA za razvoj igralcev in trenerjev Martin Blackman je dejal:

»Prihod v finale Roland Garrosa je pokazatelj zavezanosti, ki so jo Coco, njeni starši in njena ekipa dali procesu izboljšanja. Osredotočenost na dolgoročni razvoj, ki se odraža v njenem vadbenem bloku po lanskem odprtem prvenstvu ZDA in med premorom pred sezono, se izplača in govori o njeni miselnosti rasti in vizionarskih napotkih njenih staršev.”

Gauff in njena partnerka Jessica Pegula, ki je v polfinalu izgubila proti Świąteku, sta tudi v polfinalu dvojic proti Američankama Madison Keys in Taylor Townsend.